Ruski predsednik Vladimnir Putin danas je napunio 73 godine, a čestitke mu stiću od svih svetskih lidera.
Među prvima mu je čestitao patrijarh moskovski i čitave Rusije Kiril izrazivši zahvalnost za pažnju koju posvećuje Ruskoj pravoslavnoj crkvi i njenim inicijativama.
"Primite srdačne čestitke za rođendan. Pre više od 25 godina pozvani ste na veoma važnu i izazovnu službu, onu koja sa sobom nosi ogromnu odgovornost za zemlju i brigu o milionima vaših sugrađana. Veliko je zadvoljstvo svedočiti da sve te godine Rusija samouvereno ide putem socijalno-ekonomskog razvoja, izlazi na kraj sa izazovima vremena, jača svoj suverenite, naučni, tehnički i vojni potencijal, teži osiguranju nacionalne bezbednosti i izgradnji pravednijih međunarodnih odnosa", kaže on.
Čestitao je i severnokorejski lider Kim Džong Un, koji je u čestitki napomenuo da zahvaljujući Putinovom vođstvu, Rusija predvodi izgradnju novog, multipolarnog sveta. On je dodao da, zahvaljujući Putinu, Rusija uspešno brani svoje interese i postiže moć i prosperitet.
"Pjongjang i Moskva će uvek biti zajedno, a naše prijateljstvo će biti večno", naglasio je i istakao da će Pjongjang nastaviti da u potpunosti podržava borbu ruskog naroda za odbranu svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je telefonom uputio čestitke, saopštila je pres-služba Kremlja.
Lideri su razgovarali o aktuelnim pitanjima bilateralne saradnje i razmenili mišljenja o dešavanjima na Bliskom istoku i u Ukrajini. Takođe su se dogovorili o daljim kontaktima.
Objavljeno je i da su lideri ZND čestitali ruskom predsedniku rođendan telefonom. Među njima su bili predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev i premijer Jermenije Nikol Pašinjan i beloruski Aleksandar Lukašenko.
Glas javnosti/P02S