Pošto je otkriveno da je CIA planirala da ubije Džulijana u ambasadi, bilo bi potpuno neshvatljivo da bi Velika Britanija ikada pristala na ekstradiciju“, rekla je za Sputnjik verenica Džulijana Asanža Stela Moris.
Gomile Asanžovih pristalica marširale su u subotu do Višeg suda u Londonu, zahtevajući da američka vlada odustane od optužbi protiv izdavača.
March for Assange
— Don't Extradite Assange (@DEAcampaign) October 23, 2021
No extradition!#FreeAssangeNOW #DropTheCharges #JournalismIsNotACrime pic.twitter.com/ee5ba8Rivq
Dok su kolone demonstranata držale transparente, kamion sa Asanžovim likom i porukom „Novinarstvo nije zločin“ vozio se rutom protesta.
Images from todays huge March for Assange in London, highlighting the ongoing political persecution of the publisher ahead of next weeks 27-28 October court hearing #FreeAssangeNOW pic.twitter.com/QZpt7Smtcr
— Defend Assange Campaign (@DefendAssange) October 23, 2021
Počevši od sledeće nedelje, američki tužioci će uložiti žalbu na odluku britanskog sudije u januaru da blokira Asanžovo izručenje SAD na osnovu toga što bi njegovo pogoršanje mentalnog zdravlja, zajedno sa strogim uslovima u američkom zatvoru, dovelo osnivača Vikiliksa u opasnost od samoubistva. Amerikanci su dobili dozvolu za žalbu u avgustu, nakon što je Viši sud odlučio da je psihijatrijski izveštaj o Assangeu - koji se koristio kao opravdanje za blokiranje njegovog izručenja - bio pogrešan.
Dalji protesti se očekuju ispred Višeg suda kada žalba počne u sredu, a dok su Asanžove pristalice u subotu marširale Londonom, manji protesti su održani širom Velike Britanije i Irske.
Iako je njegovo izručenje Sjedinjenim Državama blokirano, Assange ostaje iza rešetaka u londonskom zatvoru Belmarsh. Ako ga američki sud izruči i proglasi krivim, preti mu kazna do 175 godina.
(Glas javnosti)
15 min
42 min