Glas Javnosti

PROMENE U POLITICI EU: Veća fleksibilnost za farmere u korišćenju zemljišta

Svet
Autor: Glas javnosti

Evropska komisija će u četvrtak predložiti izuzeće od pravila koja zahtevaju od farmera da napuste deo svoje zemlje neproduktivnim za dobijanje subvencija EU, kao odgovor na rat u Ukrajini i zabrinutost za bezbednost hrane.

Ovo izuzeće omogućava farmerima da koriste celu površinu svoje zemlje za gajenje kultura bez gubitka prava na ekološke subvencije.


Povodom ovoga, evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojćehovski istakao je važnost podrške farmerima za odgovor na globalne potrebe za hranom i za održivost lanaca snabdevanja hranom. Evropska komisija je takođe izrazila zabrinutost zbog situacije u Ukrajini i najavila plan podrške vredan 330 miliona evra​.

Osim toga, postoji i šira slika o raspodeli agrarnih subvencija u EU. Analiza pokazuje da velike kompanije i javne institucije često budu glavni korisnici subvencija, dok mali farmeri i ekološki projekti dobijaju manji deo.


U Nemačkoj, na primer, velike agrarne firme i proizvođači mesa dobijaju značajan deo subvencija, čak i kada su u pitanju firme sa visokom emisijom gasova staklene bašte. Uprkos planiranim reformama, postoji zabrinutost da će subvencije i dalje ići u ruke velikih igrača, umesto da se usmeravaju ka održivim i ekološkim projektima​.


Pored toga, Evropska komisija je pozvala članice EU da postepeno ukidaju subvencije uvedene za ublažavanje energetske krize, ističući potrebu za smanjenjem zavisnosti od fosilnih goriva i fokusom na održivi razvoj.

Pomoć je bila usmerena na ublažavanje visokih cena energije, ali se pokazalo da veliki deo te pomoći nije stigao do najpogođenijih firmi i domaćinstava

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR