Ruski ministar ekonomskog razvoja održao je u utorak u Pekingu "duboke" razgovore o ekonomskoj saradnji sa kineskim ministrom trgovine, što se poklopilo sa odlaskom kineskog visokog diplomate Vang Jia u Moskvu na strateške razgovore koji su doveli do potvrde ruske posete predsednika Vladimira Putina Pekingu sledećeg meseca.
Kineski ministar trgovine Vang Ventao rekao je u razgovorima u Pekingu da je kinesko-ruska ekonomska i trgovinska saradnja nastavila da se produbljuje i postaje „čvrsta“ pod „strateškim vođstvom“ dva svetska lidera, navodi se u saopštenju njegovog ministarstva.
Pošto je rat u Ukrajini već traje dve godine i to što je Rusija pod zapadnim sankcijama, Moskva se oslanja na svog saveznika za ekonomsku podršku, hraneći se kineskom potražnjom za naftom i gasom, kao i žitom.
U avgustu je kineski uvoz ruske robe porastao za 3% u odnosu na godinu ranije na 11,5 milijardi dolara, preokrenuvši pad od 8% u julu, pokazuju najnoviji podaci kineske carine.
Peking je odbacio kritike Zapada o rastućem partnerstvu sa Moskvom u svetlu ruskog rata protiv Ukrajine. Insistira da veze ne krše međunarodne norme, a Kina ima prerogativ da sarađuje sa zemljom koju odabere.
U utorak, Grupa sedam ministara je ponovila svoj poziv, ne navodeći nijednu zemlju, trećim stranama da „prestanu pružati bilo kakvu pomoć ruskom agresorskom ratu ili će se suočavati sa teškim posledicama“.
foto:tviter
Prošle nedelje, ruska kompanija United Oil- and Gas-Chemical Co. i kineska kompanija Ksuan Iuan Industrial Development dogovorile su se da izgrade kompleks za pretovar nafte u blizini železničkog mosta koji povezuje ruski grad Nižnjelenjinskoe sa kineskim Tongđangom, dok Moskva diverzifikuje svoj izvoz robe iz Evrope, koje se sada smatra politički „neprijateljskim“.
Ruski Daleki istok, gde se ulovi oko 70 odsto morske hrane u zemlji, takođe se nada da će povećati izvoz svojih morskih proizvoda u Kinu nakon što je Peking zabranio morsku hranu iz Japana zbog ispuštanja radioaktivne vode iz uništene fabrike Fukušima u okean.
Kineski državni mediji takođe kažu da postoji sve veća „potreba“ da Kina i Rusija pojačaju trgovinu žitom usred kontinuiranih oskudnih globalnih zaliha. Izgradnja koridora za žito koji povezuje Rusiju sa Heilongjiangom, severoistočnom kineskom korpom za hleb, pomoći će jačanju prehrambene bezbednosti Kine.
Ranije u septembru, kineski predsednik Si Đinping je izjavio da bi Heilongđang trebalo da postane „ključna” kapija za kinesko otvaranje na severu, rekavši da pokrajina treba da igra aktivnu ulogu u zaštiti nacionalne odbrane, hrane i energetske bezbednosti.
Glas javnosti