Glas Javnosti

Pristupanje EU: Spisak zemalja koje će se pridružiti bloku

Svet
Autor: Glas javnosti

Lideri Evropske unije će na samitu u Granadi 5. i 6. oktobra razgovarati o tome kako reformisati 27-člani blok kako bi primili nove članice, čime će pokrenuti dug proces pripreme EU za proširenje do okvirnog roka 2030. godine.

DRŽAVE KANDIDATI
TURSKA (kandidat od 1999). Iako je još uvek zvanično zemlja kandidat, pregovori Turske o pridruživanju sa EU odavno su zamrznuti, uglavnom zbog zabrinutosti za ljudska prava i upravljanje. Ulazak zemlje od 85 miliona ljudi u EU trenutno nije deo političke debate.


SEVERNA MAKEDONIJA (kandidat od 2005). Ona je na putu ka EU od 2003. godine i od 2004. ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju - individualno skrojen okvir za odnose. Dobila je zeleno svetlo za pristupne pregovore 2020. godine nakon što je promenila ime iz Makedonije u Severna Makedonija da zadovolji grčku osetljivost. Ali razgovori tek treba da počnu ozbiljni, zbog primedbi susedne Bugarske.

CRNA GORA (kandidat od 2010). Mala balkanska zemlja je podnela zahtev za članstvo u EU 2008. godine. Pregovori o pristupanju počeli su 2012. godine i od tada su otvorena 33 poglavlja pregovora – oblasti u kojima kandidat treba da se ugleda na zakone EU – a tri od njih su privremeno završena.

SRBIJA (kandidat od 2012). Zemlja je identifikovana kao potencijalni kandidat 2003. godine i od 2013. ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Pregovori o pristupanju počeli su godinu dana kasnije i do sada su otvorena 22 od ukupno 35 poglavlja pregovora, a dva završena.


ALBANIJA (kandidat od 2014). Zemlja je identifikovana kao potencijalni kandidat 2003. godine i podnela zahtev 2009. da postane članica EU. Vlade EU dale su Albaniji status kandidata 2014. Pregovori o pristupanju su zvanično počeli 2022. godine nakon što je Albanija ispunila uslove o promenama u pravosuđu, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, obaveštajnim službama i javnoj upravi. Ali njeni pregovori tek treba da počnu ozbiljni, pošto je EU spojila kandidaturu Albanije za članstvo sa kandidatom Severne Makedonije, što u stvari znači da Bugarska drži obe.

MOLDAVIJA (kandidat od 2022). EU ima sporazum o pridruživanju sa Moldavijom, uključujući duboku i sveobuhvatnu zonu slobodne trgovine od 2016. Da bi napredovala ka početku pregovora o pridruživanju, Evropska komisija je zatražila od Moldavije da reformiše svoje pravosuđe, obuzda korupciju i organizovani kriminal, da se reši oligarha, reformisati javnu upravu i finansije, uključiti civilno društvo i pojačati zaštitu ljudskih prava.



UKRAJINA (kandidat od 2022). Kijev je podneo zahtev za članstvo u EU nekoliko dana nakon što ga je izvršila invazija Rusije u februaru 2022., a status kandidata je dobio u junu te godine. Odnosi EU i Ukrajine sežu skoro 30 godina unazad – EU je potpisala Sporazum o partnerstvu i saradnji sa Ukrajinom 1994. godine, a on je stupio na snagu 1998. godine. Ukrajina je 2004. godine postala prioritetni partner EU nakon što je „narandžasta revolucija“ protiv izborne prevare i korupcije signalizirala da je na putu ka integraciji sa EU.
Proruski predsednik Viktor Janukovič je 2014. odbio da potpiše sporazum o pridruživanju i trgovini sa EU, što je izazvalo popularnu revoluciju Majdana, koju je pratila ruska aneksija Krima. Sporazum o pridruživanju i trgovini sa EU stupio je na snagu 2017.


BOSNA I HERCEGOVINA (kandidat od 2022). Zemlja je identifikovana kao potencijalni kandidat 2003. godine i od 2015. ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Podnela je zahtev za članstvo u EU 2016. Da bi započela pristupne pregovore, Bosna treba da implementira 14 prioriteta koje je Komisija postavila 2019. godine, a koji se fokusiraju na o demokratiji i funkcionalnosti države, vladavini prava, osnovnim pravima i reformi javne uprave.

ČEKA STATUS DRŽAVE KANDIDATA
GRUZIJA (podnela zahtev za članstvo u EU 2022.). Vlade EU rekle su da će Gruziji dati status kandidata kada Tbilisi odgovori na određene probleme, posebno u pogledu vladavine prava, nezavisnosti sudova i slobode medija. Od 2016. EU i Gruzija imaju sporazum o pridruživanju koji pokriva trgovinu.

KOSOVO (apliciralo za članstvo u EU 2022). Brisel je imao izglede za perspektivu EU za Kosovo od 2005. godine, čak i pre proglašenja nezavisnosti zemlje od Srbije 2008. Ali ne priznaju sve zemlje EU Kosovo kao nezavisnu državu. Od 2016. godine, EU ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom koji služi kao osnova za njen pristupni put.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR