Trampovom izvršnom naredbom američkom sekretaru za energetiku daju se ovlašćenja da odobrava napredne verzije reaktora i srodne projekte, ali se oduzimaju ovlašćenja nezavisnoj agenciji za bezbednost koja reguliše američku nuklearnu industriju već pet decenija, prenosi AP.
Naređenje dolazi u trenutku kada potražnja za električnom energijom raste usled procvata energetski zahtevnih informatičkih centara i veštačke inteligencije.
Tehnološke kompanije, investitori, država i drugi ekonomski subjekti takmiče se za električnu energiju, opterećujući nacionalnu električnu mrežu, navodi agencija.
"Imamo dovoljno električne energije da pobedimo u trci unapređenja veštačke inteligencije sa Kinom. Ono što uradimo u narednih pet godina u vezi sa električnom energijom odrediće sledećih 50 godina u industriji", rekao je američki ministar unutrašnjih poslova Dag Burgum.
Ipak, malo je verovatno da bi SAD mogle da učetvorostruče proizvodnju električne energije iz nuklearnih elektrana u vremenskom okviru koji je odredila Bela kuća.
Sjedinjene Države nemaju nijedan reaktor novije generacije koji komercijalno radi, a samo su dva nova velika reaktora izgrađena u poslednjih skoro 50 godina.
Ta dva reaktora, u nuklearnoj elektrani u Džordžiji, završena su sa višegodišnjim kašnjenjenjem i najmanje 17 milijardi dolara prekoračenja inicijalnog budžeta.
Ukupno 94 nuklearna reaktora obezbeđuju oko 19 odsto električne energije u SAD, u poređenju sa oko 60 odsto iz fosilnih goriva i 21 odsto iz obnovljivih izvora, pokazuju podaci Američke uprave za energetske informacije.
Glas javnosti/T02S