Glas Javnosti

Politika iskovana u mračim krugovima mafije Njujorka: Tri principa koje je zloglasni Roj Kon naučio Trampa

Svet
Autor: Glas javnosti

Donald Tramp, bivši predsednik Sjedinjenih Američkih Država, vratio se na scenu sa trgovinskom politikom koja izaziva zabrinutost širom sveta. Njegovi potezi, uključujući uvođenje enormnih carina na uvoz robe, podsećaju na taktike naučene iz mračnih uglova njujorške mafijaške scene, a ne na promišljenu ekonomsku strategiju.

Ekonomista Anders Oslund, u nizu tvitova od 8. aprila 2025. godine, upozorava da Trampova opsesija carinama – koje su 2. aprila naglo podignute sa prosečnih 2,5% na 24% – vodi svet ka ekonomskoj katastrofi sličnoj onoj izazvanoj Smut-Hawley carinama 1930. godine, koje su produbile Veliku depresiju.



Trampova trgovinska filozofija, prema Oslundovim rečima, oblikovana je pod uticajem Roja Kona, ozloglašenog advokata italijanskih mafijaških porodica u Njujorku. Kon je Trampa naučio tri principa: napadaj, poriči i nikada ne priznaj poraz, već proglasi pobedu. Ove taktike su vidljive u njegovom haotičnom pristupu trgovini, gde bez ikakvog opravdanja tvrdi da su sve zemlje iskoristile SAD, iako podaci pokazuju suprotno – SAD su i dalje najveći korisnik multilateralnog ekonomskog sistema koji su same stvorile.

Carine kao oružje haosa

Trampova administracija uvećala je carine na sve trgovinske partnere, osmislivši ih po zemljama umesto po robi, što je suprotno logici čak i zaštitničke politike. Umesto da štite američku privredu, ove mere podižu troškove proizvodnje i izazivaju strah među investitorima. Oslund ističe da Tramp obožava haos i želi da izazove strah, ali da investitori mrze neizvesnost. Globalna berza već je reagovala – od uvođenja ovih mera, tržišta su postala ekstremno nestabilna i doživela pad. Dok su u januaru 2025, tokom „srećne Bajdenove ere“, prognoze predviđale rast od 2,5–3%, sada se većina ekonomista plaši recesije u SAD i svetu.

Trampova fiksiranost na trgovinski deficit u robi, uz zanemarivanje ogromnog viška u uslugama i činjenice da strani investitori finansiraju američki budžetski deficit sa preko 32 biliona dolara ulaganja u američke hartije od vrednosti, pokazuje njegovo nerazumevanje globalne ekonomije. Umesto da ojača dolar i privuče investitore, kao što se desilo tokom finansijske krize 2008, Trampove mere slabe poverenje u američku valutu i obezvređuju državne obveznice.

Ko može zaustaviti kolaps?

Oslund predlaže tri moguća scenarija za sprečavanje globalnog ekonomskog kolapsa. Prvi je da Tramp povuče svoje „ludačke carine“ i krene ka pravom slobodnom trgovinskom sistemu, što bi mogao da proglasi kao svoju prvobitnu nameru. Međutim, ekonomista smatra da je to malo verovatno jer Tramp deluje kao „mafijaš koji želi da iznudi sve, i zemlje i kompanije“. Druga opcija je da republikanci u Kongresu preuzmu kontrolu nad trgovinskom politikom, ali Oslund ih naziva „previše kukavicama“ za takav potez. Konačno, upravljanje globalnom finansijskom krizom, slično onome iz 2008. kada je G-20 koordinirao odgovor, danas je nemoguće jer je Tramp sam uzrok krize i ne želi da je zaustavi.

Povratak u 19. vek

Trampovo divljenje prema Vilijamu Mekinliju, predsedniku SAD koji je 1890. uveo visoke carine i proširio teritorije poput Portorika, Guama, Filipina i Havaja, otkriva njegovu inspiraciju. Mekinlijeva era bila je vreme „barona razbojnika“, a Tramp kao da želi da vrati SAD u taj period. Uticaj osuđenog Pitera Navara, koga Oslund naziva „ludakom“, dodatno učvršćuje ovu politiku koju gotovo nijedan ozbiljan ekonomista ne podržava.

Zaključak: Kriza veća od 2008?

Oslund upozorava da bi ova ekonomska i finansijska kriza mogla postati mnogo gora od one iz 2008–2009. godine. Dok je 2008. svet imao SAD kao sigurno utočište i G-20 kao mehanizam za rešenje, danas je Tramp glavni pokretač haosa. Bez njegove promene kursa, hrabrosti Kongresa ili globalne koordinacije, svet se suočava sa neizvesnom budućnošću.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR