Podrška pravu na abortus porasla je na rekordan nivo u Velikoj Britaniji, pokazalo je veliko novo istraživanje.
Istraživači iz Nacionalnog centra za društvena istraživanja otkrili su da se velika većina Britanaca zalaže za liberalniji stav nego što to predviđaju britanski zakoni.
Anketa British Social Attitudes, u kojoj je učestvovalo više od 2.000 ljudi, pokazala je da 76 odsto ispitanih podržava pravo žene na abortus.
Godine 1983., samo 37 odsto ispitanih imalo je isto mišljenje, ali je do 2005. taj procenat porastao na 60 odsto pre nego što je narastao na 70 odsto 2017.
Ali perspektiva je u zavadi sa trenutnim zakonima Ujedinjenog Kraljevstva koji dozvoljavaju abortuse samo u ograničenim okolnostima. Abortusi se i dalje smatraju krivičnim delom u Engleskoj, Škotskoj i Velsu prema Zakonu o abortusu iz 1967.
Zakonodavstvo usvojeno 1861. znači da svaka žena koja prekine trudnoću bez dobijanja zakonske dozvole od dva lekara, koji se moraju složiti da bi nastavak toga bio rizičan za fizičko ili mentalno zdravlje žene, može se suočiti sa doživotnim zatvorom. Svaki medicinski radnik koji izvrši abortus van uslova zakona može se suočiti sa krivičnom kaznom.
Iako je to ono što zakon kaže, u stvarnosti, abortusi se mogu dati bez obzira na razloge za prekid trudnoće u Velikoj Britaniji.
Pružaoci abortusa, dobrotvorne organizacije, medicinska tela i poslanici proveli su godine zahtevajući da se abortus dekriminalizuje u Velikoj Britaniji.
Međutim, pozivi na dekriminalizaciju pojačali su se u junu nakon što je Karla Foster, majka troje dece, zatvorena zbog nabavke lekova za abortus nakon zakonskog prekida.
Ali gospođa Foster je puštena iz zatvora u julu nakon što je dobila žalbu na svoju kaznu - apelacioni sud joj je smanjio kaznu na 14 meseci i presudio da ona treba da bude suspendovana.
Nova anketa je otkrila „gotovo univerzalnu podršku da se abortusi dozvoljavaju kada je zdravlje žene ozbiljno ugroženo trudnoćom ili kada postoji velika šansa da beba ima ozbiljno zdravstveno stanje“.
Dok je skoro tri četvrtine anketiranih podržavalo abortus u situacijama kada par ne može sebi da priušti da ima više dece.
Kler Marfi, izvršna direktorka Britanske savetodavne službe za trudnoću (BPAS), vodećeg britanskog provajdera abortusa, rekla je da istraživanje pokazuje da su trenutni zakoni o abortusu u Velikoj Britaniji „u velikoj meri u suprotnosti sa javnim mnjenjem“.
Gospođa Marfi je rekla da istraživanje pokazuje „mi smo zemlja za izbor“, jer je rekla da se podrška abortusu „delimično može objasniti povećanjem otvorenosti u vezi sa abortusom“, kao i „sve većim razumevanjem da žene ne mogu da kontrolišu svoju plodnost samo pomoću kontracepcije .”
Gospođa Marfi je dodala: „Političari se ponekad plaše da se upuste u rasprave o abortusu na osnovu toga što je previše ’kontroverzno’. Ovi rezultati jasno pokazuju da to nije stav onih koji ih biraju.”
Ona je napomenula da ima sve više poziva da se abortus dekriminalizuje i „reguliše na isti način kao i svaki drugi oblik zdravstvene zaštite“.
To dolazi nakon što je The Independent nedavno objavio brojke koje pokazuju da su se desetine žena osumnjičenih za ilegalni abortus suočile sa krivičnim istragama policije u poslednjih nekoliko godina.