Novi kineski zakon o kontrašpijunaži, koji je na snazi samo nekoliko meseci, napreduje tempom dok Peking naoružava svoje građane da izveštavaju o sumnjivim slučajevima stranih agenata i zapadnih špijunskih mreža – čak nudi i velike novčane nagrade za uspešne savete.
„Kineski zvaničnici kažu da žele da promovišu turizam i podstaknu ekonomiju, ali [kineski predsednik] Si Đinping je opsednut bezbednošću, kao što su to često diktatori“, Gordon Čang, viši saradnik Instituta Gejtston i autor knjige „Nadolazeći kolaps Kine “.
„Da bi nametnuo svoju maoističku viziju Kini, Si Đinping prekida veze sa svetom i promoviše ksenofobiju“, dodao je on. „Kampanja prijavljivanja stranih špijuna veoma je u skladu sa raspoloženjem Kine iz 1950-ih.
foto:printscreen
Kako je saopštio Nacionalni centar za kontraobaveštajno i bezbednosno delovanje, novi zakon proširuje „definiciju špijunaže sa pokrivanja državnih tajni i obaveštajnih podataka na bilo koja dokumenta, podatke, materijale ili predmete koji se odnose na interese nacionalne bezbednosti, bez definisanja pojmova“. Zakon takođe „proširuje delokrug zakona o kontrašpijunaži NRK-a [Narodne Republike Kine].
U avgustu je Kina navodno uhapsila osobu zbog navodnog davanja informacija CIA-i i pritvorila ga pod optužbom za špijunažu. U zvaničnim izjavama osumnjičeni je identifikovan samo po prezimenu "Zeng" i tvrdi se da je osoba sklopila radni odnos sa američkim zvaničnikom, trgujući poverljivim informacijama za finansijske isplate.
foto:tviter/printscreen
Kineska obaveštajna, bezbednosna i tajna policijska agencija, Ministarstvo državne bezbednosti, pozvalo je svoje građane da aktivno brane okrug od špijunskih napora.
Kineski zvaničnici otvorili su VeChat nalog koji ima dugme za „izveštavanje“ i sadrži članke o tome kako da upozore vlasti na pretnje nacionalnoj bezbednosti, a jedan izveštaj okrivljuje Vašington za „razvikavanje kineske pretnje“. Drugi članci pokrivaju slučajeve koji uključuju špijunažu od strane SAD.
Glas javnosti