Glas Javnosti

Ove zemlje žele da postanu lideri u proizvodnji litijuma

Svet
Autor: Glas javnosti

Sa proglašenjem liste 47 strateških projekata u oblasti kritičnih sirovina, Evropska unija je prešla sa planova na konkretne poteze. Na spisku je najviše litijumskih projekata – čak 22 projekta - čime ovaj metal dobija ulogu ključnog resursa u eri električnih automobila i zelene energije.

Novi strateški plan EU ima jasan cilj – smanjiti zavisnost od uvoza sirovina iz Kine, Australije i Latinske Amerike i ojačati sopstvenu industriju i obezbediti energetsku nezavisnost. Šta ovo znači za industriju Starog kontinenta? Koje evropske zemlje predvode litijumsku trku i gde bi mogao da se otvori prvi rudnik u EU? Evo kratkog pregleda nove evropske mape litijuma.

Zelena industrijska revolucija

Francuska prednjači sa najviše litijumskih projekata na listi EU. Projekat „Emili“ kompanije Imerys, koji je prošle godine dobio status projekta od nacionalnog značaja, planira otvaranje rudnika i fabrike u centralnoj Francuskoj do 2028. godine. Procenjuje se da može da obezbedi dovoljno litijuma za čak 700.000 električnih vozila godišnje.

Uz još četiri projekta: Ageli, Viridian, Gallicam i Orano, Francuska gradi snažnu industriju baterija. „Dolina baterija“ u regiji Ot-d-Frans sa nekoliko ovakvih fabrika postala je simbol nove zelene industrijske revolucije na severu zemlje. Nemačka kombinuje tehnološku ekspertizu sa inovativnim rudarstvom. Projekat kompanije Vulcan Energy koristi geotermalnu ekstrakciju litijuma i taj projekat je na listi strateških. Tu je i konverter litijuma u Grubenu, dok se na granici Nemačke sa Češkom razvija rudnik Cinvald – još uvek bez evropskog, ali sa nacionalnim statusom.

Češka sa svoje strane razvija projekat Cinovec, koji sadrži znatno veće rezerve litijuma i već je proglašen strateškim. Kompanija European Metals planira da ovaj rudnik postane ključni dobavljač litijuma za proizvodnju baterija u EU.


Rudnici i u poljoprivrednim regijama

Finska kombinuje bogato rudarsko nasleđe sa novim pristupima održive proizvodnje kritičnih sirovina. Projekat Keliber, koji vodi kompanija Sibanye-Stillwater, obuhvata izgradnju rudnika, fabrike koncentrata i rafinerije litijuma.

Petinu projekta drži Finnish Minerals Group, državna kompanija koja razvija nacionalni lanac vrednosti litijum-jonskih baterija. Proizvodnja litijuma iz uvezene rude počinje ove godine, a iz sopstvenih rudnika od 2026. godine.

Portugal, takođe, ima potencijal da postane jedan od većih evropskih proizvođača. Projektu Barozo, koji vodi britanska kompanija Savannah Resources, odobrena je Studija procene uticaja na životnu sredinu, uprkos protivljenju lokalnog stanovništva zbog značaja te regije za pčelarstvo i poljoprivredo i zbog toga što delimično pripada evropskoj mreži zaštićenog biodiverziteta Natura 2000.

Planirana su četiri rudnika litijuma otvorenog kopa, a dok je malo južnije drugi portugalski projekat s liste strateških, Romano Mine, koji je takođe dobio odobrenje za Studiju procene uticaja na životnu sredinu.


Španija ulazi u trku sa projektima – Mina Doade u Galiciji i Las Navas u centralnom delu zemlje, jugozapadno od Madrida. Italija intenzivno istražuje nova nalazišta i razvija projekat Portovesme – reciklažu litijuma i ostalih sirovina za baterije na Sardiniji, koja je proglašena strateškom investicijom.

Švedska bi mogla da se pozicionira kao lider u preradi litijuma. Projekat NorthCycle, koji razvija proizvođača baterija Northvolt, ima za cilj preradu litijuma u skladu s najvišim ekološkim standardima.

Ulaganjem u strateške projekte širom kontinenta, EU osigurava snabdevanje sirovinama koje su ključne za budućnost sa manje emisija i više energetske nezavisnosti. Uloga litijuma u tranziciji ka zelenoj ekonomiji stavlja ga u samo središte tehnološkog i industrijskog razvoja, a Evropa, sa brojnim projektima u toku, odlučna je da na svom tlu izgradi sopstveni lanac snabdevanja – bezbedan, održiv i u skladu sa najvišim standardima.


Glas javnostti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR