Okrug Čangšan prošle nedelje je objavio vest o davanju nagrade za promovisanje „braka i rađanja dece u primerenom dobu“.
Zbog pada broja stanovnika u Kini prvi put u 60 godina i brzog starenja stanovništva, vlasti pokušavaju da preduzmu niz mera za podizanje stope nataliteta, što uključuje finansijske podsticaje i poboljšane ustanove za brigu o deci.
Prema kineskoj zakonskoj starosnoj granici, muškarci mogu stupiti u brak s 22 godine, a žene s 20, ali pada broj parova koji se na to odlučuju. I zvanične politike uticale su na pad nataliteta i otežale neudatim ženama da imaju decu.
foto:pixabay
Stopa sklopljenih brakova pala je prošle godine na rekordno nizak nivo – na 6,8 miliona, što je najniže od 1986. godine, prema vladinim podacima iz juna.
Lani je bilo 800.000 brakova manje nego 2021. godine.
Procenjuje se da je stopa plodnosti u Kini pala na rekordno nizak nivo od 1,09 u 2022. godini, izvestili su državni mediji. Veliki troškovi brige o deci i prekidi karijera sprečili su mnoge žene da imaju više dece ili da uopštee imaju decu.
Rodna diskriminacija i tradicionalni stereotipi o ženama koje brinu o svojoj deci još uvek su rašireni širom zemlje.
Niski indeks poverenja potrošača i sve veća zabrinutost zbog zdravlja kineske privrede su među ključnim faktorima koje mladi Kinezi navode kao razloge zašto ne žele da se venčaju i imaju decu.
Glas javnosti