Glas Javnosti

OSLADILO MU SE: Zaposleni u minhenskom Nemačkom muzeju podmetnuo kopiju i prodao original slike (FOTO)

Svet
Autor: Glas javnosti

Kako je saopštio sud u Minhenu, zaposleni u Nemačkom muzeju u Minhenu podmetnuo je kopiju i prodao originalnu sliku iz zbirke. Optuženi je zarađeni novac trošio na luksuzne provode, skupe ručne satove, a priuštio je i jedan „rols-rojs“.

Tridesetogodišnji muškarac, koji je ostao neimenovan zbog strogih nemačkih zakona o privatnosti ličnosti, osuđen je za krađu još tri umetnička dela iz Nemačkog muzeja u Minhenu (Deutsches Museum von Meisterwerken der Naturwissenschaft und Technik). Uspeo je da izbegne zatvor, ali mu je izrečena uslovna kazna od 21 mesec i naloženo da vrati muzeju više od 60.600 evra.

U saopštenju za javnost Okružni sud u Minhenu navodi da je pri izricanju presude uzeto u obzir da je optuženi priznao delo i pokazao „iskreno kajanje“.


„Rekao je da je postupio nepromišljeno“, navodi se u presudi suda. „Ne može da objasni svoje lakomisleno ponašanje“.

Čovek koji je u Nemačkom muzeju radio od maja 2016. do aprila 2018. godine uspeo je za to vreme da sliku Franca fon Štuka Priča o princu žabi (Das Märchen vom Froschkönig) zameni kopijom i original ponudi na aukciju. Aukcijskoj kući u Minhenu je rekao kako je slika pripadala njegovom pradedi. Slika je prodata jednoj švajcarskoj galeriji za 70.000 evra, a on je dobio skoro 50.000 u gotovini, pošto mu je aukcijska kuća naplatila troškove.




Takođe je ukrao još tri slike iz muzejskog depoa i dve uspeo da proda – Die Weinprüfung (Proba vina) Eduarda fon Grutcnera i Zwei Mädchen beim Holzsammeln im Gebirge (Dve devojke skupljaju drvo u planinama) od Franca fon Defregera. Jedno od dela je prodato na aukciji, a drugo je direktno otkupila aukcijska kuća, što mu je donelo još 11.490 evra.


Iskoristio je novac za otplatu dugova i finansiranje „luksuznog načina života“, stoji u saopštenju suda. „Optuženi je besramno iskoristio mogućnost pristupi skladišnim prostorijama... i prodao vredna kulturna dobra kako bi sebi priuštio luksuzan stil života“, dodaje se.

Takođe, pokušao je da proda i ukradenu sliku Dirndl Franca fon Defregera u drugoj aukcijskoj kući u Minhenu, ali nije uspeo.

U pisanoj izjavi za Si-En-En aukcijska kuća koja stoji iza tri uspešne prodaje, „Ketera kunst“ (Ketterer Kunst), navodi da „jednostavno nije (bilo) moguće da ih identifikuje kao ukradenu imovinu“.




„U potpunosti smo ispunili svoju dužnost i detaljno smo istražili pomenute radove“, dodao je portparol aukcijske kuće. „Žalimo što su dela ukradena iz muzeja... (i) blisko smo sarađivali sa (policijom) u ranoj fazi i predali svu dokumentaciju za rešavanje ovog slučaja.“

Nadležni u Nemačkom muzeju rekli su za Si-En-En da ulažu napore da povrati slike. Portparol navodi da Muzej traži da se poništi prodaja i da je jedna od ukradenih slika već u posedu policije.

Dodaje se i da je prostor iz kojeg su slike ukradene „u osnovi dovoljno obezbeđen” i da je Muzej pre zapošljavanja proverio optuženog koji u to vreme nije imao krivični dosije.


Glas javnosti/ R05S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR