Politički lider Hamasa Ismail Hanije ubijen je u Teheranu, javio je u sredu iranski državni medij Press TV, pozivajući se na iransku Revolucionarnu gardu (IRGC).
U odvojenom saopštenju, Hamas je saopštio da je Hanije ubijen zajedno sa svojim telohraniteljem u, kako se navodi, izraelskom napadu na njegovu rezidenciju nakon što je učestvovao na inauguraciji iranskog predsednika. Još nema nikakvog komentara Izraela.
Izrael uglavnom ne komentariše atentate koje je izvršila njegova obaveštajna agencija Mosad.
Nije jasno kada je Hanije ubijen, javlja CNN.
Ubistvo dolazi u teškom trenutku za Bliski istok, sa eskalacijom sukoba između Izraela i Hezbolaha koji prete da se prošire u širi regionalni rat, i dok se Hamas bori protiv izraelske vojske u Gazi.
Izrael je juče saopštio da je u udaru u Bejrutu ubijen najviši vojni komandant Hezbolaha, koga je okrivio za raketni napad na Golansku visoravan koju je okupirao Izrael, a u kojem je poginulo 12 dece.
Još reakcija iz Irana - portparol Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani izrazio je saučešće zbog Hanijeove smrti, opisujući ga kao "ponosnog borca". Prema sajtu iranskog ministarstva spoljnih poslova, Kanani kaže da Hanijeova krv "nikada neće biti protraćena". On kaže da Iran još istražuje slučaj, ali da će njegova smrt "ojačati duboku i neraskidivu vezu" između Irana i Palestinaca, preneo je BBC.
Kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanijahu naložio je ministrima da ne komentarišu ubistvo Hanijea, preneli su izraelski mediji.
Iranski mediji su javili da je Hanije ubijen oko dva sata posle ponoći dok je boravio u "specijalnoj rezidenciji za ratne veterane na severu Teherana", piše Džeruzalim post.
Libanska agencija Al Majadin navodi da je raketa koja je pogodila rezidenciju u kojoj je boravio Hanije u Teheranu ispaljena iz druge zemlje.
Iranski mediji javljaju da je vođu Hamasa ubio “navođeni projektil iz vazduha”, koji je pogodio rezidenciju u kojoj je boravio na severu glavnog grada Teherana.
Prema izveštajima, napad se dogodio oko 02:00 ujutro po lokalnom vremenu (00:30 po srednjoevropskom) u rezidenciji za vojne veterane u severnom delu grada.
Smrt političkog lidera Hamasa Ismaila Hanijea je neprihvatljivo političko ubistvo koje povećava rizik od eskalacije u regionu, izjavio je danas zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Bogdanov.
"Ovo je sve veoma loše, ovo je apsolutno neprihvatljivo političko ubistvo i to će dovesti do dalje eskalacije tenzija", rekao je Bogdanov za RIA Novosti. Prema njegovim rečima, ubistvo će imati negativan uticaj na pregovore u Dohi.
Ankara je osudila ubistvo Hanijea i pozvala na međunarodnu zajednicu da zaustavi Izrael pre nego što se sukob proširi na region.
"Još jednom je pokazano da vlada (izraelskog premijera Benjamina) Netanijahua nema nameru da postigne mir", navodi se u saopštenju turskog Ministarstva spoljnih poslova, prenosi Rojters.
Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani poručio je da Hanije nije uzalud prolio krv, a da će njegova smrt ojačati "duboku i neraskidivu vezu između Teherana, Palestine i otpora".
Rami Kouri, nerezidentni viši saradnik u Arapskom centru Vašington i istaknuti saradnik na Američkom univerzitetu u Bejrutu, govorio je za Al Džaziru o ubistvu Ismaila Hanijea. Jedan od izraelskih ciljeva u Gazi je “uništenje Hamasa kao pokreta”, rekao je Kouri, ali budući da se to pokazalo “vrlo teškim zadatkom”, oni umesto toga govore “pa, moramo ubiti sve vođe”. Atentat na Hanijea u Iranu “možda je deo tog procesa”, dodao je.
Kouri je primetio da je ubistvo vođa grupa kao što su Hamas i Hezbolah dugo bila izraelska strategija, ali je rekao da se nije pokazala uspešnom, budući da su prošla ubistva dovela do povećane podrške javnosti tim pokretima. Govoreći o događajima od 7. oktobra, Kouri je naglasio da “nije jasno da li je političko krilo koje je vodio Hanije bilo svesno napada koji je poduzelo vojno krilo.”
“Čujemo da su ljudi rekli da su znali za to, drugi su rekli da nisu znali za to, a saznaćemo tek kada se napišu istorijske knjige”, rekao je.
Izrael je od 1996. jula ubio četvoricu lidera Hamasa, uključujući i šeika Ahmeda Jasina, sa kojim je politički lider Ismail Hanije, koji je ubijen u Teheranu, blisko sarađivao nakon što se pridružio palestinskog grupi.
U januaru 1996, Izrael je ubio vojnog vođu Hamasa Jahju Ajaša u Beit Lahiji u Gazi, piše Al Džazira. U martu i aprilu 2004, u Gazi su ubijeni duhovni vođa i osnivač Hamasa šeik Amhed Jasin i Jasinov naslednik i suosnivač Hamasa Abdel Aziz al Rantisi. Visoki zvaničnik Hamasa Saleh al-Aruri ubijen je u napadu izraelske bespilotne letelice u Bejrutu u januaru ove godine.
Izraelska vojska saopštila je za CNN da "ne odgovara na izveštaje u stranim medijima“, nakon što su iranski državni mediji objavili da je politički lider Hamasa Ismail Hanije ubijen u Iranu.
U odvojenom saopštenju, Hamas je rekao da je Hanije ubijen u, kako se navodi, izraelskoj raciji na njegovu rezidenciju u Teheranu nakon što je učestvovao u inauguraciji iranskog predsednika.
Palestinski predsednik Mahmud Abas oštro je osudio ubistvo političkog lidera Hamasa Ismaila Hanijea u Teheranu, prenela je agencija Wafa. Palestinske nacionalne i islamske frakcije pozvale su na generalni štrajk i masovne demonstracije nakon Hanijeovog ubistva, javlja Rojters.
Hamas će voditi otvoreni rat za oslobođenje Jerusalima za šta je spreman da plati cenu, rekao je danas potparol palestinske grupe Samu Abi Zuhri, nakon ubistva lidera Ismaila Hanijea u Teheranu. Abu Zuhri je ubistvo Hanijea opisao kao "ozbiljnu eksalaciju" i istakao da počinioci neće postići svoje ciljeve, preneo je Rojters.
U saopštenju Hamasa se navodi da je Hanija ubijen u "izdajničkom cionističkom napadu" na njegovu rezidenciju u Teheranu, javlja Al Džazira.
Niko nije preuzeo odgovornost, ali se sumnja da iza ubistva stoji Izrael, koji je prethodno obećao da će ubiti vođe Hamasa zbog napada te grupe 7. oktobra, navodi AP. Izrael nije izdao saopštenje povodom ubistva, što je često slučaj kada se radi o atentatima koje izvrši izraelska obaveštajna agencija Mosad, navodi američka agencija.
Politički lider Hamasa Ismail Hanije, koji je ubijen u svojoj rezidenciji u Teheranu, rođen je u izbegličkom kampu Šati u Gazi 1962, nakon što su njegovi roditelji pobegli iz grada Askalana posle stvaranja države Izrael 1948. godine. Hanije je studirao na institutu Al-Ažar u Gazi, a kasnije na Islamskom univerzitetu u Gazi, gde je diplomirao arapsku književnost, piše Al Džazira. Pridružio se Hamasu kasnih 1980-ih tokom Prve intifade, odnosno ustanka.
Kako je Hamas jačao, Hanije je napredovao – imenovan je za člana tajnog „kolektivnog rukovodstva” 2004. godine, a zatim je imenovan za premijera Palestinske uprave 2006. godine. Do 2017. postao je šef grupe — i ubrzo nakon toga SAD su ga proglasile "posebno označenim globalnim teroristom".
Tokom godina, učestvovao je u mirovnim pregovorima sa bivšim američkim predsednikom Džimijem Karterom i sastao se sa drugim svetskim liderima, uključujući katarskog emira, šeika Hamada bin Kalifu al-Tanija i kineskog diplomatu Vang Keđijana ranije ove godine.
U aprilu su u izraelskim vazdušnim napadima ubijena tri Hanijeova sina i četvoro njegovih unuka, navodi Hamas. U to vreme, Hanije insistirao je da njihova smrt neće uticati na tekući prekid vatre i razgovore o taocima.
Glas javnosti/N01S