Skoro 80 odsto onih koji su glasali na nacionalnom referendumu podržalo je podizanje poreza na poslovanje u zemlji na 15, sa sadašnje prosečne minimalne stope od 11 odsto, dok je Zakon o klimi podržalo 59 odsto birača, preneo je Rojters.
Švajcarska je 2021. bila među skoro 140 zemalja koje su potpisale sporazum Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) o određivanju minimalne poreske stope za velike kompanije, što treba da ograniči praksu prebacivanja profita u zemlje sa niskim poreskim stopama.
I sa ovim povećanjem, Švajcarska će imati jednu od najnižih poreskih stopa na dobit preduzeća u svetu, a novi zakon, za koji se procenjuje da će državi na godišnjem nivou doneti dve i po milijarde franaka dodatnog prihoda, podržale su poslovne grupe, većina političkih stranke i javnost.
Zakon o klimi, koji je vraćen u izmenjenom obliku nakon što je odbijen 2021. godine kao preskup, proteklih nedelja izazvao je mnogo više debata sa onima koji su protiv njegovog usvajanja.
Zagovornici zakona kažu da je to minimum koji bogata zemlja treba da uradi da bi dokazala posvećenost borbi protiv klimatskih promena, dok protivnici iz desničarske Narodne partije tvde da će to ugroziti energetsku bezbednost, prenosi N01S.