Glas Javnosti

ON JOJ DAO POSLEDNJU PARU, ONA MU JE LOMILA KOSTI: Sve više muškaraca trpi nasilje u vezi, mete i oni od dva metra i 100 kilograma

Svet
Autor: Glas javnosti

Visok, snažan i pun energije ko bi pomislio da je muškarac bio žrva jedne žene u jednoj vezi koja se završila, kada je Tami Vajsenberg s lomovima kostiju i posekotinama završio u bolnici.

 U Nemačkoj se godišnje oko 26.000 muškaraca registruje kao žrtava porodičnog nasilja.

Kad je Tami upoznao svoju partnerku, razmišljao je tipično muški: „Ja sam njen zaštitnik!“

Ona je pričala da je bivši partner tukao, da je bila nesretna. To ga je dirnulo. Želeo je da pomogne, da je spasi, i pokaže da muškarci mogu da budu i drugačiji.

- Tada nisam primetio da je to bio njen trik da me pridobije i manipuliše - priča Vajsenberg posle šest fatalnih godina veze.

Foto: Unsplash/Ilustracija

Tami i ta žena su uselili u zajednički stan. Živeli su zajedno, on ju je podržavao finansijski. Ubrzo sasvim dele svakodnevicu, a i bankovni račun. U dobroj meri zavise jedno od drugog, kad dolazi do nasilja.

- Počelo je kad smo bili na odmoru u hotelu koji nije odgovarao njenim željama. Nije htela da plati hotel. I zahtevala je od mene da je podržim i kažem vlasniku hotela kakvo smeće nudi gostima. To nisam učinio jer me bilo sramota. Seo sam u auto i čekao da ona to sama obavi. Kad je došla, pljusnula me snažno i vikala. Pomislio sam da nikad više neću smeti da se usudim da je ne podržim - priča on.

Njegova partnerka je pravdala ispad teškim detinjstvom. I on je to prihvatio.

A očekivanja su rasla. Pojačali su se ispadi i nasilje. Tami Vajsenberg je s lomovima kostiju i posekotinama morao u bolnicu. Uprkos tome, on se nije branio, nije uzvraćao nasiljem. Svih tih godina se nadao da će žena jednog dana shvatiti da u čini nepravdu.

- Bio sam 24 sata na dan pod pritiskom da funkcionišem, ispunjavam zahteve, ne ponavljam greške. Bio sam stalno zauzet. Nisam imao vremena da osetim samoću, da razmišljam o svojoj situaciji- priča Tami.

Njegova partnerka je u međuvremenu kontrolisala društvene kontakte. Ljudi koji su mogli da doznaju nešto o nasilju i možda pomognu – izbegavani su – pa i članovi porodice.

Brojke potvrđuju da muškarci širom sveta imaju slična iskustva. U Meksiku, prema zvaničnim statistikama, muškarci čine četvrtinu žrtava porodičnog nasilja. U Keniji, Nigeriji ili Gani su nezaposlenost i siromaštvo česti razlozi napada parnterki. A širom sveta nedostaje adekvatna pomoć za muškarce žrtve nasilja.

(Glas javnosti/Dojče vele)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR