Do sada su se mali takozvani FPV dronovi (first person view) koristili kao kamikaze ili tako što izbace granatu kada se nalaze iznad željenog cilja.
Ukrajinski proizvođač dronova objavio je snimak za koji se veruje da prikazuje prvo borbeno ispaljivanje bacača granata sa FPV drona, preneo je Business insider. Firma "Wild Hornets" objavila je snimke na svom Telegram kanalu, pripisujući zasluge dron jedinici "Bulava" iz 3. mehanizovanog bataljona u Odvojenoj predsedničkoj brigadi Bohdan Hmeljnicki. Na snimku se vide dva trenutka u kojima montirani bacač granata otvara vatru nad otvorenim terenom.
U prvom klipu, može se videti kako eksplozija pogađa vojnika i obara ga na tlo. Njegova sudbina nije jasna na osnovu snimka, ali "Wild Hornets" navodi da se radilo o ruskom vojniku koji je poginuo. Meta u drugom klipu nije jasno vidljiva.
Drone-mounted grenade launchers have entered the fight in Ukraine https://t.co/xK9yntpzKP via @Yahoo
— áries templário (@luissantosdomi3) May 15, 2025
Proizvođač drona objavio je da su u oba klipa korišćeni njihovi dronovi "Queen of Hornets" kao platforma za bacač granata. Sa ramom veličine 15 do 17 inča, ovaj kvadkopter je jedan od najvećih FPV dronova komercijalno proizvedenih za borbenu upotrebu u Ukrajini i obično se koristi kao bombarderski dron.
"Wild Hornets" nije naveo kada je snimak napravljen, niti je precizirao koji je bacač granata korišćen. Međutim, tokom testiranja u septembru sa jedinicom "Bulava", kompanija je izjavila da je dron "Queen of Hornets" bio opremljen bugarskim protivpešadijskim bacačem granata "Bulspike AP". Platforma je dizajnirana za višekratnu upotrebu.
"Bulspike AP" ispaljuje fragmentacionu granatu težine 2 kilograma sa efektivnim dometom od oko 100 metara.
Dron opremljen ovakvim oružjem mogao bi ukrajinskim operaterima da pruži znatno više opcija za napade, jer se FPV borbeni dronovi obično koriste za direktno udaranje u metu kao kamikaza ili za ispuštanje eksploziva iz vazduha.
First-ever combat use of a drone with a grenade launcher by Ukraine’s Armed Forces ????????
— Wild Hornets (@wilendhornets) May 13, 2025
Pilots of the BULAVA unit equipped the Queen Hornet drone with a grenade launcher and successfully struck enemy infantry.
At 00:34 in the video, you can see the elimination of a russian… pic.twitter.com/zjklLac5nB
Klipovi su demonstrirali domet bacača granata, prikazujući kako oružje puca na neprijateljske ciljeve koji se nalaze znatno ispred samog drona.
"Od sada, običan bacač raketa može da dejstvuje sa udaljenosti od 5+ km. Ovo otvara nove mogućnosti za vojsku“, naveli su iz "Wild Hornets".
Ipak, nije jasno da li Ukrajina može ili će proizvoditi i raspoređivati ove lansere montirane na dronove u velikim razmerama. Desetine ukrajinskih kompanija razvile su i testirale veliki broj oružja u vidu dronova, kao što su montirane sačmarice ili automatske puške tipa "kalašnjikov".
Glas javnosti T02S
28 min