„Naše planine su počele da smrde“, rekao je za Bi-Bi-Si šerpas Mingma, predsednik seoske opštine Pasang Lamu.
Opština, koja pokriva veći deo regiona Everesta, uvela je novo pravilo kao deo širih mera koje se sprovode.
Zbog ekstremnih temperatura, izmet koji ostaje za planinarima na Everestu ne može da se razloži u potpunosti.
„Dobijamo pritužbe da je su stene pokrivene izmetom i pojedini penjači se zaraze. To nije prihvatljivo i narušava naš imidž“, dodaje gospodin Mingma.
Od planinara koji pokušavaju da osvoje Mont Everest, najviši vrh sveta, i obližnju planinu Loce, biće zahtevano da u baznom kampu kupe takozvane vreće za izmet, koje će biti „proverene po povratku“.
Planinari tokom sezone penjanja većinu vremena provode u baznom kampu aklimatizujući se na nadmorsku visinu, gde se kao toaleti podižu zasebni šatori, ispod kojih se smeštaju burad za prikupljanje izmeta.
Ali kada krenu u osvajanje vrha, situacija se komplikuje.
Većina penjača i pomoćnog osoblja kopa rupe u koje vrši nuždu, ali što se više bliže vrhu, na pojedinim mestima ima manje snega, tako da sve ostaje na otvorenom.
Veoma mali broj planinara vraća svoj izmet u biorazgradivim vrećama kada se penju na vrh Mont Everesta, što može potrajati nedeljama.
Smeće je i dalje veliki problem na Everestu i drugim planinama u regionu, iako se preduzima sve veći broj kampanja čišćenja, uključujući i godišnju koju vodi nepalska vojska.
„Otpad ostaje glavni problem, posebno u višim kampovima do kojih ne možete doći“, kaže šerpas Čiring, generalni direktor nevladine organizacije Sagarmata komitet za kontrolu zagađenja (Sagarmatha Pollution Control Committee SPCC).
Iako ne postoje zvanične brojke, njegova organizacija procenjuje da postoji oko tri tone ljudskog izmeta između kampa jedan na dnu Everesta i kampa četiri, najbližeg vrhu.
„Veruje se da je polovina od toga na Južnom Kolu, takođe poznatom kao kamp četiri“, kaže gospodin Čiring.
Stefan Kek, međunarodni planinski vodič koji takođe organizuje ekspedicije na Everest, kaže da je Južni Kol stekao reputaciju „toaleta na otvorenom“.
Na visini od 7.906 metara, Južni Kol služi kao baza pre nego što penjači pokušaju da stignu do vrhova Everesta i Locea.
„Leda i snega gotovo da nema, tako da ćete svuda okolo videti ljudski izmet“, kaže Kek.
Sagarmata komitet po ovlašćenju opštine Pasang Lamu, nabavlja oko 8.000 vreća za izmet iz SAD, za oko 400 stranih planinara i 800 pomoćnog osoblja za predstojeću sezonu penjanja koja počinje u martu.
Ove kese za izmet sadrže hemikalije i prah koji učvršćuju ljudski izmet i gotovo uklanja neprijatan miris.
Smatra se da u proseku jedan planinar proizvodi 250 grama izmeta dnevno. Obično provedu oko dve nedelje u višim kampovima.
„Na osnovu toga, planiramo da im damo dve torbe, od kojih svaku mogu da koriste pet do šest puta“, objašnjava gospodin Čiring.
„To je svakako pozitivna stvar i bićemo srećni da odigramo svoju ulogu da projekat uspe“, kaže Dambar Parajuli, predsednik Udruženja ekspedicija Nepala.
Dodaje i da je njegova organizacija predložila da se ovo prvo pokrene kao pilot projekat na Everestu, a zatim da se praktikuje i na drugim planinama.
Šerpas Mingma, prvi Nepalac koji se popeo na svih 14 vrhova iznad 8.000 metara, navodi da je upotreba takvih vreća za upravljanje ljudskim otpadom isprobana i testirana na drugim planinama.
„Planinari su koristili takve torbe na planini Denali (najviši vrh Severne Amerike) i na Antarktiku, zato smo se zalagali za to“, kaže Mingma, koji je i savetnik Nepalskog planinarskog udruženja.
Gospodin Kek, međunarodni planinski vodič, ponovio je istu poruku, rekavši da će ideja pomoći da se planina očisti.
Centralna vlada Nepala uvodila je i do sada neka pravila za planinare, ali je bilo kritika da mnoga od njih nisu dosledno sprovođena.
Jedan od glavnih razloga je odsustvo oficira za vezu na terenu. Vladini zvaničnici bi trebalo da budu sa ekspedicijskim timovima u baznim kampovima, ali mnogi od njih se prosto nisu pojavljivali.
„Državni službenici su uvek nedostajali u baznim kampovima što je dovelo do svih vrsta nepravilnosti, uključujući i ljude koji se penju na naše planine bez dozvole“, ističe Mingma, predsednik opštine Pasang Lamu.
„Ovo bi trebalo da sve promeni. Vodićemo kancelariju za kontakt i pobrinuti se da se naše nove mere, uključujući i obavezu planinara da donesu svoj izmet, budu sprovedene.“
Glas javnosti/ R05S