Prigožin treba da se preseli u Belorusiju, a krivični postupak koji Kremlj vodi protiv njega, biće povučen.
Lider Vagnera Jevgenij Prigožin trebalo je da ode u Belorusiju, prema dogovoru koji je postignut sa zvaničnicima Kremlja, a kojim je pobuna završena. Međutim, nije jasno da li je stigao u Minsk. Poslednji put viđen je u subotu uveče viđen kako napušta vojni štab u Rostovu, ali od tada niko ne zna gde se nalazi.
Iako detalji sporazuma u kom je posredovao Aleksandar Lukašenko, još uvek nisu poznati, ali objavljeno je da bi vojnici Vagnera trebalo da budu integrisani u rusku vojsku, a oni koji to ne budu želeli, sklopiće ugovor sa Ministarstvom odbrane.
Prigožin treba da se preseli u Belorusiju, a krivični postupak koji Kremlj vodi protiv njega, biće povučen.
Lider Vagnera, koji je tokom svoje pobune slao niz audio i video snimaka, ućutao je onog trenutka kad je objavljeno da je postignut sporazum.
Yevgeny Prigozhin, the leader of the Wagner group who mounted a brief uprising against Russia’s military command over the weekend, has not been seen in public since calling off his mutiny on Saturday, adding to the confusion surrounding the episode.https://t.co/Q5yRwXhwyQ
U subotu uveče, mediji su objavili snimak Prigožina u kolima kako maše masi.
Na dostupnim video snimcima prikazani su ljudi koji „kliču“ Vagnerovim vojnicima, a neki su i prilazili da se slikaju sa Prigožinom.
Njegovi plaćenici viđeni su u nedelju kako napuštaju Rostov.
Vlada Rusije saopštila je da neće goniti Vagnerove vojnike i da će onima koji ne žele da pređu u rusku vojsku, ponuditi ugovore sa Ministarstvom odbrane.
Nedugo nakon početka puča, oglasio se i ruski predsednik Vladimir Putin, koji je ljutito osudio Prigožina, ocenivši da je njegov potez „nož u leđa“ i da će odgovor države biti „žestok“. Takođe je u svom obraćanju javnosti Prigožina nazvao izdajnikom.
„Činimo sve da se odbranimo od ovog napada, jer se borimo protiv anarhije“. Oni koji su se pobunili, izdali su Rusiju i pozivam sve koji su uključeni u ovaj sukob da prestanu. Ovo je nož u leđa“, naglasio je Putin u svom obraćanju.
U subotu je u sedištu Vagnera u centru Sankt Peterburga zaplenjeno oko 48 miliona dolara.
U blizini zgrade nema nikoga osim čuvara i policajaca, susednim ulicama šetaju građani i nema saobraćajnih ograničenja.
Sve oznake na zgradi Vagnerove centrale ostali su netaknuti – na krovu zgrade i iznad ulaza, jedna od barijera na ulazu u centar je slomljena, ali su ostale strukture netaknute.
Uoči pobune, u petak uveče, Prigožin je optužio da ruske snage raketama, helikopterima i artiljerijom gađaju Vagner kampove. Za sve je bio kriv ruski vojni vrh. Poznato je da je šef Vagnera imao nesuglasica sa ministrom odbrane Sergejem Šojgu i načelnikom generalštaba Valerijem Gerasimovim.
Prigožin je zahtevao smenu ministra odbrane, prvenstveno zbog lošeg vođenja rata u Ukrajini.
U pohodu na Moskvu, Prigožin je objavio da je Vagner zauzeo Rostov na Donu i Voronjež.
I Moskva se pripremila za dolazak Vagnera. Podigla je kontrolne punktove sa oklopnim vozilima, iskopala protivtenkovske jarke na glavnim autoputevima i postavila svoje naoružane trupe na južni deo grada.
Takođe je i oko 3.000 čečenskih snaga povučeno iz borbi u Ukrajini kako bi pomogli ruskim trupama. Poruka podrške stigla je i od čečenskog lidera Ramzana Kadirova, koji je „obećao da će pobuna biti ugušena“.
Već do nedelje popodne moskovske ulice i kafići ponovo su postali preplavljeni ljudima. Saobraćaj se normalizovao a blokade i kontrolni punktovi su uklonjeni.