Svaka četvrta nemačka kompanija planira da preseli proizvodnju u druge zemlje zbog energetske krize. S jedne strane, problem su visoke cene energije, s druge, slabljenje privrede i poremećaj lanca snabdevanja.
Ovo je u razgovoru za list „Velt am zontag“ upozorila Tanja Goner, izvršna direktorka Federacije nemačke industrije, konstatujući da je „nemački poslovni model pod ogromnim pritiskom“. Po rečima Volfganga Grosa Entrupa, izvršnog direktora nemačkog Udruženja hemijske industrije, ova branša je posebno pogođena, budući da troši izuzetno mnogo energije.
„Brutalne cene energenata nas ‘nokautiraju‘. Ako pod hitno ne bude funkcionalnog zauzdavanja cena, to će značiti da vlada kancelara Olafa Šolca namerno prihvata deindustrijalizaciju. Propast hemijske industrije, odveo bi na istu stranputicu i druge industrijske grane, što bi moglo da znači kraj Nemačke kao poslovne lokacije“, rekao je Grose Entrup.
Najjača ekonomija u EU se zapetljala pa je, ma koliko to neverovatno zvučalo, sve teže naći granu privrede u kojoj nema poteškoća.
„Nemačka puca skoro po svim šavovima“, pišu tamošnji mediji.
Slabih tačaka je bezbroj, počev od nestašice lekova, naročito za decu. Nema ni preparata za snižavanje temperature. Tek polovina vozova na nemačkim dugim prugama stiže na vreme, pa je ova godina za Bundesban najgora u istoriji.
Kadrovi fale, posebno u zdravstvu i obrazovanju. U urgentnom centru na pregled se čeka i po 40 sati, pa, kako svedoče lekari, „kad stignemo do sobe, konstatujemo da ljudi leže mrtvi iako nisu morali da umru“. Samo na punktovima intenzivne nege nedostaje 50.000 radnika. U školama širom države fali 40.000 nastavnika, a u vrtićima čak 100.000 vaspitačica.
Nemce posebno zabrinjava činjenica da Bundesver maltene svakodnevno beleži ispadanje iz sistema nekog od ključnih elemenata naoružanja usled „neidentifikovane greške“. General-major Rupreht fon Batler kaže da od 18 tenkova „puma“ ne funkcioniše nijedan. Bundesver je, pre dve decenije, poručio 350 komada ovih tenkova po ceni od 7,6 miliona evra. Cena jedne "pume" dogurala je do 17 miliona, a eksperti ističu da je kod ovog tenka "pouzdana jedino greška". Traljava nabavka naoružanja postala je praksa, pa Bundesver muku muči i sa haubicama, jurišnim puškama, helikopterima, podmornicama.
Ministri, nedorasli problemima, hvataju se za glavu, a građani sve više žale za uređenom domovinom iz ere kancelarke Angele Merkel.
Kaska i tehnološki napredak
Ni tehnološki napredak ne ide željenim tokom. Nemačka je, kad je u pitanju digitalizacija javne uprave, na 21. od 35. mesta koje zauzimaju članice EU i zemlje-kandidati. Savezna agencija za mreže upozorila je da bi električni automobili mogli da preopterete strujnu mrežu. U novu godinu Nemci ulaze sa obećanjem da će se recesija ublažiti, ali za to nema konkretnih garancija.