Glas Javnosti

Nemačka označila AfD kao desničarsku ekstremističku organizaciju

Svet
Autor: Glas javnosti

Savezna kancelarija za zaštitu ustavnog poretka Nemačke (BfV), domaća obaveštajna agencija koja ima zadatak da štiti nemački Ustav i demokratski poredak, klasifikovala je AfD kao sigurno desnoekstremističku stranku.

Unutrašnja obaveštajna služba saopštila je da se sumnja da stranka teži ciljevima usmerenim protiv slobodarskog demokratskog poretka potvrdila i u bitnim delovima pretvorila u izvesnost.

Do sada je AfD na saveznom nivou bila klasifikovana kao desnoekstremistički „slučaj pod sumnjom“ – ali je sada BfV otišla korak dalje. Zbog "ekstremističkog karaktera cele stranke koji ne poštuje ljudsko dostojanstvo", Ustavna zaštita sada celu AfD klasifikuje kao sigurno desnoekstremističku.

"Izjave i stavovi stranke i njenih vodećih predstavnika krše princip ljudskog dostojanstva", objasnili su zamenici predsednika BfV, Sinan Selen i Silke Willems.

Zbog ove odluke nemačka Služba za zaštitu ustavnog poretka sada lakše može koristiti obaveštajna sredstva protiv stranke (npr. audio i video snimanje, ubacivanje doušnika).


U saopštenju Službe se navodi da "etničko-poresko razumevanje naroda koje preovlađuje u stranci nije u skladu sa slobodarskim demokratskim poretkom".

"AfD, na primer, nemačke državljane s migrantskom prošlošću iz zemalja s muslimanskim uticajem ne smatra ravnopravnim pripadnicima nemačkog naroda, koji stranka etnički definiše", dodaje se.

Ustavna zaštita obrazlaže svoju odluku: „...jer su brojni pokazatelji ukazivali na to da AfD teži ciljevima suprotnim slobodarskom demokratskom poretku. Ti pokazatelji su se tokom daljeg ispitivanja potvrdili i u bitnim delovima učvrstili kao izvesni.“

"BfV je do tog zaključka došao nakon intenzivne i sveobuhvatne stručne procene. U skladu sa zakonskim mandatom, BfV je morao delovanje stranke uporediti sa ključnim principima Ustava: ljudsko dostojanstvo, demokratski princip i princip vladavine prava. Pored programa i saopštenja savezne stranke, razmatrane su naročito izjave i ponašanje njenih predstavnika, kao i njihove veze sa desnoekstremističkim akterima i grupacijama", dodaje se u saopštenju.

Još u maju 2024. godine, Viši upravni sud Severne Rajne-Vestfalije odlučio je da Savezna kancelarija za zaštitu ustava sme da posmatra celu stranku kao tzv. "slučaj pod sumnjom". Rezultat istrage je sada poznat...

Time je teoretski otvoren put ka postupku zabrane stranke. Da li će do toga doći – potpuno je neizvesno. Prepreke za to su veoma visoke. Već tokom procesa zabrane desnoekstremističke NPD postalo je jasno - ako obaveštajna služba ima previše svojih doušnika u stranci, ceo proces se smatra kompromitovanim, jer se tada ne može jasno proceniti u kojoj meri država utiče na ekstremistički kurs stranke.

 

Osnova za sadašnju odluku jeste opsežno stručno mišljenje BfV, koje je namenjeno isključivo za internu upotrebu. Objavljivanje tog internog dokumenta, u koji su uključene i informacije iz prethodne izborne kampanje za Bundestag, nije planirano, navodi Bild.

Emil Sanze (74), predsednik AfD u pokrajinskom ogranku stranke čiju liderku čini Alis Vajdel, vidi u ovoj odluci ciljanu akciju slabljenja najjače opozicione frakcije u Bundestagu.

"Ovo je skandal. Čisto politička odluka uoči izbora kancelara 6. maja“, rekao je Sanze.

Štefan Pročka (47), predsednik AfD u Bavarskoj, smatra odluku "smešnom".

"AfD je najjača stranka, broj članova nam naglo raste. Ovo je pokušaj da se AfD sve više diskredituje", istakao je Pročka.


Glas javnosti/T02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR