Zbog sve veće cene energenata mnoge nemačke kompanije suočavaju se smanjenjem broja radnih mesta. Softverska kompanija SAP namerava da ukine 8.000 radnih mesta širom sveta, Kontinental 7.150, Boš 1.200. I ZF Fridrihshafen i Folksvagen objavili su da im više neće biti potrebno toliko zaposlenih.
Takođe, u građevinskoj industriji otkazi su već počeli. I u bankama se gase poslovnice i otpuštaju službenici. Novi šef Bajera, Bil Anderson, najavio je novu strukturu farmaceutskog giganta i stavio do znanja da će biti manje zaposlenih. Spisak velikih, ali i srednjih i porodičnih preduzeća koja planiraju da smanje broj radnih mesta je veoma dugačak.
Obrazloženje je uvek slično: "Opšti okviri poslovanja su se promenili". Firme i čitave industrijske grane moraju da se promene ako žele da ostanu konkurentne. S jedne strane su tu troškovi energije koja je u Nemačkoj sve skuplja, a tu je još i politika koja traži klimatski neutralnu proizvodnju. Pa je onda tu i digitalizacija koja menja čitav proizvodni proces, prema čemu onda mora da se promeni i organizaciona struktura. Sve to čini da su neki proizvodni procesi izgubili svoju ekonomsku računicu, tako da koncerni izdvajaju čitave segmente, prodaju ih ili ih samostalno šalju na berzu. Ujedno ima sve više saradnje u svoj toj ogromnoj tranziciji, jer su pokušaji da se nešto samostalno uradi previše skupi čak i za najveće.
Sve to traži i drugačiju stručnost, sposobnosti i tehnološku spremu zaposlenih. "Naš svet rada postaje sve brži i kompleksniji", kaže Juta Rump iz Instituta za zapošljavanje i svet rada u Ludvigshafenu. "Promena je normalno stanje, a na to moramo da pronađemo odgovor."
Problem je međutim to što ne postoji samo jedan odgovor za savladavanje čitavog niza izazova. Enco Veber iz Instituta za tržište rada i istraživanje zanimanja pri nemačkom Zavodu za zapošljavanje u Nirnbergu relativizuje taj trend: "Proteklih godina jeste doduše bilo nešto više otkaza, ali dugoročno je kvota još uvek niska kakva nije bila već odavno. Ono o čemu se sada izveštava su u prvom redu promene u velikim, globalnim koncernima. Jer, promene kod malih počele su odavno, a o njima se i ne piše toliko".
Glas javnosti/M01S