Glas Javnosti

Neki od najčudnijih referenduma u Švajcarskoj: O braku, pauzi od automobila

Svet
Autor: Glas javnosti

Švajcarska se smatra rajem ljudskih prava. Ako pojedinac ili grupa građana u 18 meseci prikupi 100.000 potpisa za referendumsko izjašnjavanje o nečemu, referendum se mora održati.

Osim toga, na referendumu se može osporiti ranije usvojen zakon, a za taj referendum je potrebno u 100 dana prikupiti 50.000 potpisa. Referendum sledi i onda kada parlament i vlada žele da promene ustav. U Švajcarskoj je od 1848. do danas bilo 650 referenduma, a neki iz današnje perspektive deluju čudno.

Novi zakon o braku

Referendum o novom zakonu o braku bio je 1985. Suprug je do ovog referenduma donosio sve odluke u domaćinstvu. Između ostalih, mogao je raskinuti ugovor o zakupu kuće ili prodati kuću, bez da za to pita suprugu. Čak je i upravljao imovinom koju je supruga donela stupanjem u brak i supruzi je mogao zabraniti da radi. To se promenilo na spomenutom referendumu. Da su isključivo muškarci glasali na referendumu, konzervativni zakon bi ostao na snazi

Dvanaest nedelja godišnje bez automobila, plovila i letelica

I danas deluju zapanjujuće fotografije praznih auto-puteva u Švajcarskoj iz 1973. Naime, tada je zbog naftne krize uvedeno to da se tri nedelje ne koriste automobili, a kako bi se gorivo uštedelo. Grupa studenata je ovo želela da učini delom nove švajcarske normalnosti. Predlog je bio da svake druge nedelje u mesecu bude zabranjen saobraćaj automobila, plovila i letelica. Referendum o ovom predlogu je bio 1978, a većina građana je glasala protiv njega.


Zabrana apsinta

Muškarac je 1905. u kantonu Vaud pod dejstvom apsinta ubio svoju suprugu i dvoje dece, zbog čega su u pojedinim kantonima uvedene peticije protiv apsinta i zabrane ovog alkohola. Iza toga su stajale organizacije protiv alkohola. Proizvođači vina i piva su istovremeno bili nezadovoljni time što je apsint jeftiniji od njihovih proizvoda. Socijaldemokrate i konzervativni katolici su podržali zabrane. Najveći spor oko apsinta je bio u frankofonskoj Švajcarskoj. Zabrana apsinta je podržana na referendumu 1908, a ukinuta je 2005.

Povećanje maksimalnog uloga u kazinu

Kazina u Švajcarskoj bila su zabranjena od 1874, ali to se promenilo 1920-ih kada je uveden maksimalni ulog u kazinu od dva franka po rundi. Međutim, na referendumu 1958. je odlučeno da se taj iznos poveća na pet franaka, čemu su se protivile male centrističke stranke i crkveni krugovi.

„Rogata krava“

Planinski farmer Armin Capaul je u svojoj štali, pred novinarima iz celog sveta, plesao uz muziku Džimija Hendriksa, što je odjeknulo u javnosti. Ovaj čin je bio deo inicijative njegove organizacije „IG Hornkuh“ da se promeni ustav kako bi se vlasnicima krava i koza omogućila finansijska podrška ako svojim životinjama ne odseku rogove. Spomenutom inicijativom se ukazalo ljudima i na to koliko je uklanjanje rogova bolno za životinje i koliko su rogovi važni za krave. Capaul je krave s rogovima smatrao „vrednim kulturnim dobrom“. Oni koji su se protivili ovoj inicijativi tvrdili su da postoje dobrobiti za životinje ako im se uklone rogovi. Capaulova inicijativa nije dobila podršku na referendumu održanom 2018, prenosi Klix.ba.

Državni monopol na proizvodnju šibica

Krajem 19. veka je predloženo da Švajcarska kao država ima monopol na proizvodnju šibica. Razlog za ovaj predlog jeste što je beli fosfor, koji se tada koristio za proizvodnju šibica, bio lako zapaljiv i što je uzrokovao smrtonosnu bolest kod radnika, proizvođača šibica. Tada je postojao bezopasni crveni fosfor, ali je bio skuplji. U državnom monopolu se videlo rešenje za šverc šibica. No, na referendumu 1895. je odbačena ova ideja.

Protiv buke borbenih aviona u turističkim područjima

Švajcarci su na referendumu 2008. glasali protiv toga da se borbene vežbe, u kojima se koriste avioni, ne smeju izvoditi iznad turističkih područja. Jedan od razloga zašto je predložena ova zabrana jeste buka koju stvaraju borbeni avioni, piše swissinfo.

Glas javnosti /B07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR