Fizičari u CERN-ovom centru za nuklearna istraživanja u Ženevi pretvorili su olovo u zlato, tokom sudara jezgara olova gotovo brzinom svetlosti, a konverzija olova u zlato merena je pomoću novog mehanizma, saopštila je ta organizacija.
Napominje se da se neće stvoriti "basnoslovne količine zlata".
- Sudari jezgara olova visoke energije mogu proizvesti plazmu, za koju se smatra da je ispunila univerzum u milionitom delu sekunde nakon Velikog praska. Verovatno je to dovelo do nastanka materije koju danas poznajemo", tvrde naučnici. Napominju da kada se jezgra olova nađu u tunelu akceleratora čestica LHC-a dugom 27 kilometara na sudarnoj putanji, mnogo je češće da prolete jedno pored drugog za dlaku. Intenzivno magnetno polje jezgara može izazvati vibracije njihove unutrašnje strukture i izbacivanje malog broja neutrona i protona -objašnjava se u saopštenju, prenosi Svis info.
- Da bi se proizvelo zlato (jezgro sa 79 protona), tri protona moraju biti uklonjena iz olovnog jezgra u LHC snopovima - saopštio je CERN.
Međutim, ukupna količina je i dalje bila trilione puta manja nego što bi bilo potrebno za proizvodnju komada nakita, što je umanjilo sve nade alhemičara, ističe se u saopštenju.
- Zlato postoji samo mali deo sekunde. San srednjovekovnih alhemičara se tehnički možda ostvario, ali njihove nade o bogatstvu su još jednom uništene - saopštio je CERN.
Organizacija opisuje svoje otkriće u stručnom članku u časopisu "Physical Review Journals". Ovaj rad je realizovan od 2015. godine u eksperimentu "Alisa".
Glas javnosti/D03S