Sive boje i težine oko 400 tona, ove sfere će služiti za snabdevanje energijom na potpuno inovativan način i u idealnom scenariju, to će biti održivo - koristeći ogromne vetroturbine koje će skladištiti električnu energiju. Nadaju se da će u budućnosti i fuzione elektrane takođe biti stubovi snabdevanja energijom.
Projekat se zove StEnSea i razvija ga Fraunhofer Institut za energetsku ekonomiju i tehnologiju energetskih sistema (Fraunhofer IEE). Na papiru, to uključuje postavljanje šuplje betonske sfere (kugle) stotinama metara ispod vodenog dna, zajedno sa desetinama drugih sfera koje će biti električno povezane.
Pored toga, oni će imati ventil sa turbinom koja će se otvoriti tako da voda teče pod visokim pritiskom i pokreće turbinu. Ovako će struja teći u mrežu. Oni objašnjavaju da je životni vek sfernog uređaja za skladištenje oko 50 ili 60 godina i ističu da se turbina i generator pumpe moraju zameniti svakih 20 godina.
Tako se do 2026. godine očekuje da će sfera od 400 tona biti između 500 i 600 metara pod zemljom. Imaće prečnik od 9 metara i kapacitet od 0,4 megavat sati.
Prema procenjenim proračunima istraživača Fraunhofera, globalni potencijal skladištenja iznosi približno 820.000 gigavat sati odnosno 820 miliona kilovat sati ili električne energije potrebne za više od 200.000 velikih domaćinstava sa nekoliko ljudi godišnje, za svako punjenje.
Samo prvih 10 evropskih lokacija nudi oko petine ovoga. Ali to bi i dalje bio četiri puta veće od kapaciteta svih pumpnih elektrana koje trenutno rade u Nemačkoj.
Glas javnosti/B06S