Naučnici su uspeli da reanimiraju crve koji su bili zamrznuti oko 46.000 godina.
Smatra se da su živeli u eri kasnog pleistocena, a mala grupa crva pronađenih 40 metara duboko u sibirskom permafrostu je odmrznuta i oživela.
Profesor Tejmuras Kurčalija, viši autor studije o crvima, objavljene u časopisu PLOS GenetiKs, i profesor emeritus na Institutu Maks Plank za molekularnu ćelijsku biologiju i genetiku u Nemačkoj.
Crvi su oživljeni davanjem hrane i vode.
Preživeli su manje od mesec dana, ali su od tada proizveo više od 100 generacija novih crva.
Tardigrade, nematode i mikroskopski vodeni organizmi, zvani rotiferi, samo su neke od životinja za koje se zna da ulaze u kriptobiozu.
Kada su istraživači uporedili genome Panagarolaimus kolimaensis sa jednim od njegovih živih rođaka, Caenorhabditis elegans, pronašli su mnogo gena koji se preklapaju između zemljanih crva.
Mnogi zajednički geni su vezani za mehanizme uključene u preživljavanje u teškim uslovima životne sredine.
Ovo je interesantno, jer se Caenorhabditis elegans obično nalazi u umerenim regionima, skrivajući se u trulim plodovima ili biljkama.
How DID scientists bring an extinct worm back to life? Step-by-step process that saw ancient creature reawakened after 46,000 years (and why we cant resurrect cavemen) https://t.co/wL9qOZTk4f pic.twitter.com/koQorFOaly
— Daily Mail US (@DailyMail) July 28, 2023
Prema autorima studije, njihovi nalazi „ukazuju da su prilagođavanjem da prežive kriptobiotičko stanje u kratkim vremenskim okvirima i u okruženjima kao što je permafrost, neke vrste nematoda stekle potencijal da pojedinačni crvi ostanu u tom stanju tokom geoloških vremenskih okvira“.
Zatim, tim želi da otkrije kakvu ulogu ovi zajednički geni igraju u kriptobiozi i da li postoji gornja granica koliko dugo nematode mogu ostati u ovom misterioznom stanju.
„Ovi nalazi imaju implikacije na naše razumevanje evolucionih procesa, jer vreme generacija može biti protegnuto od dana do milenijuma, a dugoročni opstanak pojedinih vrsta može dovesti do ponovnog osnivanja inače već izumrlih vrsta “.
Glas javnosti/Sky news