Majon, najaktivniji vulkan na Filipinima počeo je da izbacuje lavu i sumporni gas u nedelju, zbog čega je evakuisano skoro 13.000 stanovnika, saopštile su vlasti. Filipinski institut za vulkanologiju i seizmologiju (Phivolcs) preporučio je evakuaciju svih stanovnika u krugu od šest kilometara ili „opasne zone“ vulkana Majon zbog opasnosti od odrona kamenja, klizišta i balističkih fragmenata.
Pošto je u četvrtak nivo uzbune na vulkanu podignut na tri od mogućih pet, 88 odsto stanovnika koji žive u opasnoj zoni je evakuisano, a napori da se ostatak preseli su u toku, saopštila je filipinska provincijska kancelarija za informisanje.
Smešten na ostrvu Luzon, oko 330 kilometara jugoistočno od Manile, Majon je jedan od najaktivnijih vulkana na svetu.
Slike pokazuju porodice u provinciji Albai kako nose decu i njihove stvari, ukrcavaju se u kamione i vojna vozila i sklanjaju se u centre za evakuaciju u lokalnim školama.
Phivolcs je upozorio da je „opasna erupcija moguća u roku od nekoliko nedelja ili čak dana“ nakon što je otkriven „relativno visok nivo nemira“ u vulkanu.
U protekla 24 sata, mreža vulkana Majon zabeležila je 21 slabiji vulkanski zemljotres i 260 odrona kamenja, kao i aktivnost lave iz kratera, navodi Phivolcs.
U razgovoru za CNN Filipini, direktor Fivolcs-a Teresito Bakolkol je rekao da pažljivo prate situaciju na vulkanu i da bi mogli da podignu nivo uzbune na četiri ako dođe do povećanja vulkanskih zemljotresa.
Bakolkol je dodao da je u nedelju uveče došlo do erupcije, pri čemu je primećeno da tokovi lave dostižu 500 metara od vrha vulkana.
Dramatične fotografije snimljene noću prikazuju užarene reke rastopljene lave koje izbacuju sa vrha vulkana i razbacuju se niz njegove strane.
Filipinske vlasti su takođe evakuisale 10.000 domaćih životinja, uključujući krave, koze i svinje kojima je pretila erupcija vulkana, u kampove i skloništa van opasne zone.
Planina Majon je poslednji put nasilno eruptirala 2018. godine, raselivši hiljade seljana, dok su obližnji gradovi bili obloženi debelim slojevima pepela, prenosi N01S.