Glas Javnosti

NAPADI IZRAELA NA GAZU: Najmanje 50 stradalih, pola žrtava su deca

Svet
Autor: Glas javnosti

Najmanje 56 Palestinaca poginulo je u sinoćnjim i jutarnjim napadima izraelskih snaga na Pojas Gaze, među kojima je 22 dece, a napadi se nastavljaju i ovog jutra, prenela je Al Džazira.

Prema navodima katarske medijske kuće, najmanje 50 osoba stradalo je u napadima koji su izvedeni pre svitanja na severu Gaze, posebno u izbegličkom kampu Džabalija. Preostale žrtve zabeležene su na jugu, u oblasti Kan Junis.

Lokalni zvaničnici: Više od 20 dece poginulo

Najmanje 22 dece poginulo je usled serije izraelskih vazdušnih napada na Gazu, saopštili su lokalni medicinski zvaničnici.

Ukupno je poginulo najmanje 60 ljudi, prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze, uključujući 10 osoba u južnom gradu Kan Junis, preneo je AP.

Izraelska vojska nije komentarisala napade, ali je prethodno upozorila stanovnike Džabalije da evakuišu područje.

U Džabalji, spasioci su koristili ručne alate da razbiju srušene betonske ploče kako bi izvukli tela dece koja su poginula u napadima.

Netanjahuov kabinet je saopštio da će izraelske snage uskoro pojačati napade na Gazu kako bi "završile misiju uništavanja Hamasa".

Napadi su usledili dan nakon što je Hamas oslobodio izraelsko-američkog taoca u dogovoru u kojem su posredovale Sjedinjene Američke Države.

Sinoć je izraelska vojska naredila hitnu evakuaciju civila sa severa Pojasa Gaze, nakon što su iz tog dela ispaljeni raketni projektili ka teritoriji Izraela.

Zapadne obaveštajne službe pomagale Mosadu u atentatima na Palestince osumnjičene za terorizam 1970.

Zapadne obaveštajne agencije tajno su dostavljale informacije izraelskom Mosadu koje su korišćene za atentate na Palestince osumnjičene za terorizam u Evropi tokom 1970-ih, pokazala je nova istorijska analiza na osnovu deklasifikovanih dokumenata.

Kako je naveo britanski "Gardijan", istraživač Aviva Gutman pronašla je dokaze o saradnji u švajcarskim arhivama, gde su otkrivene šifrovane poruke razmenjivane unutar tajne mreže kodnog imena "Kilowatt".

Mreža je uključivala 18 zapadnih obaveštajnih službi, uključujući one iz SAD, Velike Britanije, Francuske, Italije, Nemačke, Švajcarske i Izraela.

Informacije su, kako je navedeno, korišćene u operaciji izraelskog Mosada poznatoj kao "Gnev Božji", pokrenutoj nakon ubistva izraelskih sportista tokom Olimpijskih igara u Minhenu 1972. godine.

Tokom operacije, izraelske službe eliminisale su najmanje 10 Palestinaca u zapadnoj Evropi, koje su se povezivale sa grupama poput Crnog septembra i PFLP-a.

Zapadne službe dostavljale su Mosadu podatke o kretanju, skloništima i vezama osumnjičenih, a neki slučajevi pokazuju i direktnu logističku podršku, navedeno je u izveštaju.

Među žrtvama su bili Vael Cvajter, ubijen u Rimu 1972, Mahmud al-Hamšari, likvidiran u Parizu, kao i Mohamed Boudia, eliminisan uz pomoć švajcarskih podataka.

"Kilowatt" dokumenti takođe otkrivaju da je britanski MI5 dostavio Mosadu jedinu poznatu fotografiju Alija Hasana Salameha, vođe Crnog septembra, što je dovelo do pogrešnog atentata u Norveškoj 1973. godine.

Premijerka Izraela Golda Meir navodno je zahtevala potvrdu umešanosti svakog cilja u napade pre odobravanja operacija, a informacije su stizale putem "Kilowatt" mreže.

Prema Gutmanovoj, ti podaci otvaraju pitanje netransparentne međunarodne saradnje obaveštajnih službi i njenog uticaja na aktuelne sukobe, uključujući rat u Gazi.

"Kilowatt" mreža ostala je nepoznata javnosti sve donedavno, a detalji istraživanja biće objavljeni u njenoj knjizi kasnije ove godine.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR