Indija je isključila svoj rover na Mesecu, prvu letelicu koja je stigla do južnog pola Meseca, nakon što je završila svoj dvonedeljni zadatak sprovođenja eksperimenata, saopštila je svemirska agencija te zemlje.
Rover Pragjan iz svemirske letelice Čhandraiaan-3 bio je "postavljen u režim spavanja", ali sa napunjenim baterijama i uključenim prijemnikom, objavila je Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) u postu na Ks, nekadašnjem Tviteru, kasno u subotu.
Chandrayaan-3 Mission:
— ISRO (@isro) September 2, 2023
The Rover completed its assignments.
It is now safely parked and set into Sleep mode.
APXS and LIBS payloads are turned off.
Data from these payloads is transmitted to the Earth via the Lander.
Currently, the battery is fully charged.
The solar panel is…
„Nadajući se uspešnom buđenju za još jedan set zadataka!“ ISRO je rekao. „U suprotnom, zauvek će ostati tamo kao indijski lunarni ambasador.
Sletanjem na Mesec Indija se pridružila Sjedinjenim Državama, Kini i bivšem Sovjetskom Savezu. To je prevazišlo njih u dostizanju neravnog južnog pola, ubrzo nakon što se ruska Luna-25 srušila u sličnom pokušaju.
Chandrayaan-3 Mission:
— ISRO (@isro) September 2, 2023
????Pragyan 100*
Meanwhile, over the Moon, Pragan Rover has traversed over 100 meters and continuing. pic.twitter.com/J1jR3rP6CZ
Blagi pokušaj Chandraiaan-3 u udžbeniku nakon neuspjelog pokušaja 2019. izazvao je veliko veselje u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta. Mediji su iskrcavanje pozdravili kao najveći naučni podvig Indije.
Pragjan je prešao preko 100 m (330 stopa), potvrđujući prisustvo sumpora, gvožđa, kiseonika i drugih elemenata na Mesecu, saopštio je ISRO.
Aditya-L1 Mission:
— ISRO (@isro) September 3, 2023
The satellite is healthy and operating nominally.
The first Earth-bound maneuvre (EBN#1) is performed successfully from ISTRAC, Bengaluru. The new orbit attained is 245km x 22459 km.
The next maneuvre (EBN#2) is scheduled for September 5, 2023, around 03:00… pic.twitter.com/sYxFzJF5Oq
Sada se Indija nada uspehu sonde lansirane u subotu kako bi proučavala sunce, posmatrajući solarne vetrove koji mogu da izazovu poremećaje na zemlji koji se obično vide kao aurore.
„Satelit je zdrav“ i u zemljinoj orbiti, saopštio je ISRO u nedelju, dok se priprema za svoje putovanje od 1,5 miliona kilometara (930.000 milja).
Glas javnosti