Do kraja ove godine Velika Britanija će izgubiti oko 16.500 milionera, što je najveći odliv pojedinaca s velikim neto bogatstvom zabeležen u jednoj zemlji i u jednoj godini otkad se takvi podaci prate, pokazuje analiza konsultantske kuće „Henli i partneri“.
Ova brojka nadmašuje i prethodni rekord iz 2023, kada je ostrvsku zemlju napustilo oko 12.500 milionera. Iako se u apsolutnim brojkama radi o najvećem odlasku milionera, treba ipak reći kako to predstavlja oko 0,6 odsto ukupne populacije milionera u zemlji, kaže se u analizi konsultantske kuće „Henli i partneri“.
Postoji nekoliko razloga za ovakav trend, a pre svega poreske promene, posebno ukidanje povlašćenog poreskog režima za nerezidente (tzv. "non-dom" status), što je godinama privlačilo bogate pojedince iz inostranstva.
Kao dodatne razloge navode političku nestabilnost i učestale promene vlade, što kod investitora izaziva nesigurnost. Tu su i regulatorni pritisak te promene u odnosu prema bogatima i strancima, uključujući strože poreske i pravne kontrole.
Geopolitičke i kulturne promene nakon Bregzita takođe su smanjile atraktivnost Londona kao svetskog finansijskog centra.
Henli ističe da Velika Britanija, uprkos svom istorijskom statusu jedne od najpoželjnijih destinacija za bogate pojedince, postaje manje konkurentna u globalnoj trci za privlačenje privatnog kapitala.
Prema istom izveštaju, najpoželjnije destinacije za bogate pojedince 2025. su Ujedinjeni Arapski Emirati, gde se očekuje dolazak oko 6.700 milionera. Slede SAD sa procenjenih 3.800 novih bogataša, a značajan priliv bogatih pojedinaca beleže i Singapur, Kanada, Australija i Italija.
UAE ostaju najpoželjnije odredište, delom zbog poreskih pogodnosti, političke stabilnosti i statusa međunarodnog poslovnog središta.
Prema pisanju „Tajmsa“, sve veći broj bogatih, uključujući i imućne vlasnike galerija, investitore i bankare, seli se iz Londona, najčešće u Švajcarsku, Italiju ili zemlje Persijskog zaliva.
List navodi da su u pozadini te odluke upravo poreske promene koje se odnose na nerezidente, ali i utisak da se bogatstvo sve više tretira s političkom sumnjom.
Glas javnosti/P02S