Milijarder i investitor Bil Akman, koji je podržao Trampovu predsedničku kandidaturu za 2024. godinu, upozorio je u nedelju da bi sprovođenje novih carina bilo ravno pokretanju „ekonomske nuklearne bombe“.
Tramp je u sredu najavio da će uvesti znatno veće „recipročne“ carine na desetine zemalja koje imaju najveći trgovinski disbalans sa Sjedinjenim Državama.
U objavi na mreži X, Akman je naveo da će „poslovna ulaganja stati, a potrošači zatvoriti novčanike“ ukoliko nove dažbine zaista stupe na snagu.
- Ozbiljno ćemo narušiti svoj ugled u svetu, što će zahtevati godine, pa i decenije, da se popravi - dodao je u objavi koju je videlo 10,6 miliona korisnika.
Ako Tramp ne promeni pravac, "idemo ka samonametnutom ekonomskom nuklearnom zimovanju i treba da počnemo da se pripremamo", upozorio je direktor Pershing Square Capital Management-a.
- Koji direktor i koji upravni odbor će biti spreman da donosi velike, dugoročne ekonomske odluke u zemlji koja je usred ekonomske nuklearne katastrofe? - rekao je on i dodao da Tramp gubi poverenje poslovnih lidera širom sveta.
I drugi milijarderi i bogati poslovni lideri su poslednjih dana otvoreno kritikovali Trampovu carinsku politiku, dok strahovi od ekonomskih posledica uzdrmavaju tržišta.
Džejmi Dimon, izvršni direktor JPMorgan Chase-a, upozorio je u ponedeljak da carine prete da povećaju cene, gurnu globalnu ekonomiju u pad i oslabe američki ugled u svetu.
- Nove carine će verovatno povećati inflaciju i naterati mnoge da ozbiljno razmotre veće šanse za recesiju. Ostaje pitanje da li će ove carine izazvati recesiju, ali će sigurno usporiti rast - naveo je Dimon u godišnjem pismu akcionarima.
Milijarder Stenli Drakenmiler, osnivač Duquesne Family Office-a, izjavio je u objavi na mreži X da „ne podržava carine veće od 10%“. Prema Bloombergovoj listi milijardera, Drakenmilerovo bogatstvo se procenjuje na oko 11 milijardi dolara.
- Ono što je Tramp predstavio prošle srede je glupo, pogrešno, arogantno ekstremno, trgovinski neupućeno i bavi se nepostojećim problemom pogrešnim alatima. Ipak, koliko mogu da procenim, sve će to izbledeti i propasti, a strah je veći od stvarnog problema, što je zapravo optimistično - Napisao je na mreži X milijarder Ken Fišer, osnivač i izvršni predsednik Fisher Investments-a.
Fišer je napomenuo da obično ne komentariše javno postupke predsednika, „ali po pitanju carina, Tramp je prešao svaku meru“.
Tu je i MaskČak je i Ilon Mask – najbogatiji čovek na svetu i poznat kao Trampov pristalica – rekao u nedelju da se nada „situaciji bez carina“ između Evrope i SAD. U intervjuu sa potpredsednikom italijanske vlade Mateom Salvinijem putem video linka, Mask je rekao da želi da vidi efikasnu „zonu slobodne trgovine“ između Evrope i Severne Amerike.
U skladu sa Akmanovim stavovima, Sajmon MekAdam, zamenik glavnog globalnog ekonomiste konsultantske firme Capital Economics, rekao je da će preduzeća verovatno odložiti ulaganja, najviše zbog „ogromne neizvesnosti“ Trampove carinske politike.
- Ako ste srednje ili veliko preduzeće, bićete veoma neodlučni u vezi sa tim šta da radite. Ako će te carine za nekoliko meseci opet biti smanjene u pregovorima, onda biste uzalud potrošili stotine miliona dolara na nove pogone… u SAD - izjavio je za Si-En-En.
Tramp tvrdi da je njegova carinska politika osmišljena da ispravi godine neravnomerne trgovine između Amerike i njenih partnera, izazvane, po njegovom mišljenju, time što druge zemlje nameću znatno veće carine na američku robu nego što SAD nameću njihovoj.
Ali investitori očigledno nisu uvereni u mudrost Trampovog plana. Akcije na azijskim i evropskim berzama pale su u ponedeljak, a terminske cene ukazuju na još jedan loš dan za američke berze nakon Trampove objave o carinama u sredu.
Glas javnosti/T02S