Prema godišnjem izveštaju o klimi koji je sačinio Meteorološki zavod Ujedinjenog Kraljevstva na osnovu prognoza iz deset centara, a objavio SMO, očekuje se da će planeta zadržati istorijske nivoe zagrevanja čak i nakon dve najtoplije godine u istoriji.
Prvi put, podaci takođe ukazuju na malu verovatnoću od jedan odsto da bi pre 2030. godine svet mogao da doživi godinu koja je dva stepena toplija nego u predindustrijskoj eri.
- Šokantno je da je skok temperature od dva stepena moguć. Ispostavilo se da je to samo jedan odsto u narednih pet godina, ali će se verovatnoća povećavati kako se klima bude zagrevala - upozorio je Adam Skajf iz britanske Meteorološke službe.
U izveštaju se dodaje da postoji 80 odsto šanse da će globalne temperature oboriti barem jedan godišnji toplotni rekord u narednih pet godina, povećavajući rizik od ekstremnih suša, poplava i šumskih požara.
Glas Javnosti/ T02S