Glas Javnosti

Kongres PET SATI rešetao moćnike četiri najveće IT kompanije! `Najviše moći i bogatstva` ikada okupljenog! (VIDEO)

Svet
Autor: Glas javnosti

Lideri četiri najveće američke tehnološke kompanije, Fejsbukov Mark Zakerberg, Amazonov Džef Bezos, Guglov Sundar Pičhaj i Eplov Tim Kuk pojavili su se pred poslanicima u Vašingtonu kako bi branili svoje kompanije od optužbi da zloupotrebljavaju moć u cilju gušenja konkurencije.

Tehnološkim liderima rečeno je da imaju "preveliku moć", cenzurišu politički govor, šire lažne vesti i "ubijaju" motore američke ekonomije.

“Gardijan” piše da je saslušanje, koje se u medijima širom sveta ocenjuje kao “istorijsko”, trajalo više od pet sati, a zakonodavci su izneli “milione” stranica dokaza, prikupljenih tokom istrage.

Zakerberg, Bezos, Pičhaj i Kuk odbacili su niz optužbi da su ugrozili manje rivale u potrazi za udelom na tržištu, prenosi Rojters.

Iznete su informacije sakupljene iz insajderskih dokumenata i razgovora sa anonimnim izvorima iz velikih kompanija.

Zakerberg, Bezos, Pičaj i Kuk odgovarali su na pitanja putem video-linka, i tvrdili da nisu uradili ništa nelegalno i isticali su vrednost njihovih firmi.

Optužbe na račun giganata


Poslanici su optužili Google da je ukrao sadržaj koje su razvile manje firme, poput Yelpa, kako bi zadržao korisnike na svojim internet-stranicama.

Pažnju su privukli i načini na koji se Amazon odnosi prema prodavcima na svom sajtu, zatim Facebookova kupovina konkurentskih kompanija, poput Instagrama, kao i poslovanje App Storea.

 Foto: Tanjug/ Graeme Jennings/Pool via AP
Bezos je rekao da su svetu potrebne velike kompanije, dok su lideri Fejsbuka, Epla i Gugla tvrdili da njihove kompanije podstiču inovacije, navodi BBC.

 Zakerberg, Bezos, Pičhaj i Kuk tvrdili su da nisu uradili ništa nelegalno i isticali vrednost njihovih firmi.

 

Oni su se pred Kongresom SAD pojavili u vreme kada poslanici razmatraju strože propise i u vreme kada su u toku istrage o konkurenciji.

 

Demokrate su vršile pritisak na tehnološke gigante zbog pitanja konkurencije, dok su republikanci bili zabrinuti zbog toga kako firme upravljaju informacijama i da li marginalizuju poglede konzervativaca.

Poslanici su optužili Gugl da je ukrao sadržaj koje su razvile manje firme, poput Jelpa (Yelp), kako bi zadržao korisnike na svojim stranicama na internetu.

Pažnju su privukli i načini na koji se Amazon odnosi prema prodavcima na svom sajtu, Fejsbukova kupovina konkurentskih kompanija poput Instagrama i Elpova Epl stor.

Kongresmen Dejvid Sislajn, demokrata na čelu odbora Kongresa u kojem se održalo saslušanje, rekao je da je jednogodišnja istraga poslanika pokazala da su onlajn platforme "koristile svoju moć na destruktivan, štetan način kako bi se proširile". On je rekao da je uveren da kompanije drže monopol i pozvao na akciju.

Najbogatiji čovek na svetu Džef Bezos prvi put se našao pred Kongresom, a mediji konstatuju da je gotovo sat i po bio ignorisan pošto mu niko nije uputio pitanje za to vreme.

Amazon, Fejsbuk i Gugl zajedno drže 62 odsto oglašavanja na Internetu u SAD-u i čine pet biliona američke ekonomije.

Svetski mediji pišu da se verovatno radi o "najviše moći i bogatstva" ikada okupljenog na istom mestu u isto vreme.

 
Predsedavajući panela Predstavničkog doma rekao je za Rojters nakon saslušanju da su četvorica glavnih izvršnih direktora priznala zabrinjavajuće ponašanje.

(Glas javnosti/Tanjug)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR