U izjavi na Iks platformi, ranije poznatoj kao Tviter, portparol filipinske obalske straže Džej Tarijela rekao je da su plutajuću barijeru otkrili filipinski brodovi tokom rutinske pomorske patrole u petak i da je izmerena oko 300 metara.
„Filipinska obalska straža i Biro za ribarstvo i vodene resurse najoštrije osuđuju postavljanje plutajuće barijere od strane kineske obalske straže u jugoistočnom delu Bajo de Masinloka, koja sprečava filipinske ribarske čamce da uđu u plićak i uskraćuju im aktivnosti za pecanje i život. “, navodi se u saopštenju.
Philippine Coast Guard shared a video showing an installed floating barrier in the southeastern area of Bajo de Masinloc Shoal.
— Jacque Manabat (@jacquemanabat) September 24, 2023
Agency said this barrier was installed by the China Coast Guard. It prevents Filipino fishing boats from accessing the shoal & engaging in fishing… pic.twitter.com/RTGMwOVBdT
Tarriela je podelio fotografije navodne plutajuće barijere i tvrdio da su tri čamca kineske obalske straže i čamac kineske pomorske milicije postavili plutajuću barijeru nakon dolaska filipinskog vladinog broda u tu oblast.
Savet za nacionalnu bezbednost Filipina (NSC) saopštio je u ponedeljak da će preduzeti „sve odgovarajuće mere uklanjanja barijera i da zaštiti prava naših ribara u toj oblasti“.
Barijere krše tradicionalna prava na ribolov Filipina koja je potvrdio međunarodni tribunal iz 2016. presudom protiv zahteva Kine u Južnom kineskom moru, rekao je savetnik za nacionalnu bezbednost Eduardo Anjo u saopštenju.
Međunarodni sud u Hagu je 2016. godine presudio u korist Filipina u značajnom pomorskom sporu, koji je zaključio da Kina nema pravnu osnovu da traži istorijska prava na veći deo Južnog kineskog mora.
Kina je ignorisala presudu.
Glas javnosti