Kisindžer je rekao da će danas dostupne vojne tehnologije takvu krizu učiniti "još težom za kontrolu" od one iz ranijih razdoblja.
- Ako ne bude neke osnove za neku zajedničku akciju, svet će zapasti u katastrofu uporedivu sa Prvim svetskim ratom. Amerika i Kina sada sve više naginju konfrontaciji i svoju diplomatiju provode na konfrontacijski način. Opasnost je da će se dogoditi neka kriza koja će preći retoriku u stvarni vojni sukob - rekao je Kisindžer tokom uvodne sesije Blumbergovog foruma o novoj ekonomiji.
Diplomata koji je trasirao put za istorijsko putovanje Ričarda Niksona u Kinu 1972. godine, rekao je da se nada da će zajednička pretnja pandemije kovida 19 pružiti otvor za političke diskusije između dve zemlje kada Bajden preuzme dužnost 20. januara.
- Ako na kovid možete gledati kao na upozorenje, u smislu da se u praksi svaka zemlja njime bavi uglavnom autonomno, ali njegovo dugoročno rešenje mora biti na nekoj globalnoj osnovi - rekao je Kisindžer.
Američko-kineski odnosi su na najnižem nivou u poslednjih nekoliko decenija, uprkos tome što su dve strane početkom godine postigle trgovinski sporazum "prve faze". Posle izbijanja pandemije koronavirusa, koja je započela u kineskom gradu Vuhanu, predsednik SAD Donald Tramp optužio je Kinu za širenje virusa i broj umrlih u SAD.
(Glas javnosti)