Peking sve zabrinutije gleda na predizbornu kampanju u Americi, a jedno od glavnih pitanja Kine je, kako bi administracija Kamale Haris mogla da u budućnosti upravlja američkim odnosima sa Kinom i ko će biti njeni najbliži savetnici po tom pitanju.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan pokušao je da odobrovolji Kineze pa je, kako piše "Fajnenšel tajms" rekao kineskim liderima da će Kamala Haris biti posvećena "odgovornom upravljanju" odnosima između Vašingtona i Pekinga ako pobedi na predsedničkim izborima u novembru.
Komentari Salivana, koji se u četvrtak sastao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom za cilj imaju da uvere kineske kreatore politike da Harisova neće zauzeti neprijateljskiji pristup bilateralnim odnosima od američkog predsednika Džozefa Bajdena, ukazuje "Fajnenšel tajms".
Nakon sastanka sa Sijem, Salivan je rekao da "Harisova deli stav predsednika Bajdena da je od suštinskog značaja odgovorno upravljanje ovim rivalstvom kako ne bi došlo do sukoba ili konfrontacije".
"Ona takođe misli da je održavanje otvorenih linija komunikacije na visokom nivou način da se postigne to odgovorno upravljanje", dodao je on.
Iako se Harisova nakratko sastala sa kineskim predsednikom i premijerom Li Ćjangom, malo se zna o detaljima njenih stavova o toj zemlji.
Ona je samo jednom spomenula Kinu u svom govoru na prošlonedeljnoj demokratskoj konvenciji, obećavajući da će osigurati "da Amerika – a ne Kina – pobedi u takmičenju za 21. vek".
"Potpredsednica Haris je bila centralni član Bajdenovog spoljnopolitičkog tima, odnosno njegov vodeći član i deo je dizajna i izvršenja ukupne strategije u Indo-Pacifiku", rekao je Salivan.
Glas javnosti /R02S