Zakon koji će stupiti na snagu 20. maja se sastoji od devet poglavlja i 78 članova, koji pokrivaju opšte odredbe, lojalnu konkurenciju, promociju investicija i finansiranja, tehnološke inovacije, standardizovano poslovanje, zaštitu prava i interesa, pravne odgovornosti i druge relevantne teme, prenosi Sinhua.
Profesor na Kineskoj akademiji za studije otvorene ekonomije na Univerzitetu za međunarodni biznis i ekonomiju Li Čangan rekao je za Global tajms da novi zakon "nosi važne praktične implikacije za promovisanje razvoja privatnog sektora, vodeći ga putem zasnovanim na zakonu i poboljšanju njegove regulative i upravljanja".
Li je dodao da će donošenje ovog zakona pomoći da se obezbedi pravednije konkurentsko okruženje za privatna preduzeća i dodatno podstakne njihov entuzijazam za inovacije i stvaranje biznisa.
Blumberg navodi da će na osnovu ovog zakona privatne kompanije u Kini imati isti tretman kao i državne firme u pogledu ulaganja, finansiranja i podrške tehnološkim inovacijama.
Zakon takođe uključuje klauzulu koja zabranjuje prekomerne novčane kazne za privatne kompanije.
Kineske vlasti žele da osnaže privatni sektor kako bi zaštitili planirani ekonomski rast u jeku carinskog sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama, dodaje njujorška agencija.
Glas javnosti/T02S