Glas Javnosti

Kina i Indija imaju najveći pad hidroenergetike u Aziji

Svet
Autor: Glas javnosti

Proizvodnja hidroenergije u Aziji opala je najbržim tempom u decenijama usred oštrog pada u Kini i Indiji, pokazuju podaci, što je primoralo regulatore električne energije koji se bore sa promenljivom potražnjom za električnom energijom i promenljivim vremenom da se više oslanjaju na fosilna goriva.

Dve zemlje, koje čine oko 3/4 proizvodnje električne energije u Aziji i većinu njenih emisija, takođe u manjoj meri koriste obnovljive izvore kako bi nadoknadile nedostatak hidroenergije i rešile sve veću upotrebu električne energije.


Velike azijske ekonomije su se poslednjih godina suočile sa nestašicom električne energije zbog ekstremnih vremenskih uslova, uključujući intenzivne vrućine i manjak padavine u velikim delovima severne Kine i Vijetnama, kao i na istoku i severu Indije.


Veća upotreba foslinih i zagađujućih goriva kao što je ugalj, korišćeni su  za zadovoljenje potražnje za električnom energijom. Proizvodnja hidroenergije u Aziji pala je za 17,9% tokom sedam meseci do jula, pokazali su podaci energetskog trusta Ember, dok je energija upotrebe fosilnih goriva skočila za 4,5%.

Proizvodnja hidroelektrične energije u Kini tokom osam meseci do kraja avgusta opala je najvećom stopom od najmanje 1989. godine, pala je za 15,9%, pokazala je analiza podataka Nacionalnog biroa za statistiku.


U Indiji je proizvodnja hidroenergije pala za 6,2% tokom osam meseci do kraja avgusta, što je najveći pad od 2016. Njen udeo u proizvodnji električne energije pao je na 9,2%, što je najniže u poslednjih 19 godina, prema analizi vladinih podataka.



Glas javnosti 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR