"Našoj zemlji je potreban dubok predah kada je reč o vojnoj pomoći Ukrajini. Podrška Ukrajinaca jeste prioritet ali moramo da mislimo i na naš odbrambeni potencijal. Naš prvi zadatak je da eliminišemo ili bar radikalno smanjimo mogućnost da se rat proširi na našu zemlju”, kazao je Kačinjski u intervju za novi broj provladinog nedeljnika Gazeta polska.
Iako, prema oceni Kačinjskog, Rusija zasada ne planira proširenje sukoba u Ukrajini na druge zemlje upozorio je da rizik uvek postoji jer je rat nepredvidiv, a takođe na to da Poljska nije pomogla Ukrajini taj rizik po nju bi bio daleko veći nego danas.
„Opasnost bi bila neuporedivo veća a uz to naša pozicija u međunarodnoj areni bi pala. Spali bismo među proruske države, moralno bi pretrpeli poraz. Jednom rečju, jako angažovanje u podršci Kijevu to je u svim aspektima ispravna odluka, za Poljsku najbezbednija, najbolja politički i nas stavlja u najkorisnije svetlo”, rekao je Kačinjski, prenela je Beta.
Poljska se još pre napada Rusije na Ukrajinu u februaru ove godine ubrzano naoružavala, a sada je još pojačala tempo i namerava da naredne godine za naoružavanje i modernizaciju svoje vojske izdvoji tri odsto BDP-a, dok neke članice NATO imaju problem da izdvoje i obećanih dva odsto.
Prema procenama portala Politiko, uskoro bi poljska vojska u konvencionalnim snagama mogla da bude treća najjača u Evropi a između ostalog i zbog velikih nabavki oružja ne samo iz SAD već i iz Južne Koreje i Evrope vlada u Varšavi pokušava takođe da okonča što pre spor sa Evropskom unijom oko pravne države i nezavisnosti pravosuđa posle sporne reforme.
Kao razlog da vlada u Varšavi popusti i hitno prihvati glavne uslove Evropske unije i izmeni kontroverznu reformu pravosuđa, zbog koje je sa Briselom u sporu, da bi mogla da počne da koristi oko 35 milijardi evra iz novog evropskog Fonda obnove posle pandemije ;upravo vojne nabavke je naveo juče i poljski premijer Mateuš Moravjecki. „Deo tih sredstava može da se iskoristi za odbranu”, rekao je Moravjecki.
53 min