Suspenzija klauzule u sporazumu znači da će Južna Koreja pojačati vojni nadzor duž jako utvrđene granice sa Severom. Severna Koreja je saopštila da je u utorak postavila svoj prvi špijunski satelit u orbitu. Na fotografijama u državnim medijima vidi se da je lider Kim Džong Un posmatrao vatreno lansiranje rakete iz baze.
Kim je kasnije obavešten o operacijama satelita u kontrolnom centru svemirske agencije u Pjongjangu i pogledao je slike američkih vojnih objekata, uključujući i vazduhoplovnu bazu Andersen, snimljene iznad američke pacifičke teritorije Guam, saopštila je severna novinska agencija KCNA. Naglasio je potrebu za više izviđačkih satelita na različitim orbitama kako bi svojim oružanim snagama dali "obilje vrijednih informacija u realnom vremenu o neprijatelju i dalje promovirali njihov odnos prema reagovanju", navodi se u saopštenju.
Satelit će započeti svoju izviđačku misiju 1. decembra, nakon prilagođavanja, saopštila je KCNA. Vojska Južne Koreje saopštila je da se veruje da je severnokorejski vojni izviđački satelit ušao u orbitu, ali će biti potrebno vreme da se proceni da li radi normalno.
Ranije je Pentagon saopštio da američka vojska procenjuje da li je lansiranje bilo uspešno. Portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost SAD Adrijen Votson nazvala je lansiranje „drskim kršenjem više rezolucija Saveta bezbednosti UN”.
Džonatan Mekdauel, astronom i astrofizičar iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku, rekao je da su podaci američkih svemirskih snaga katalogizovali dva nova objekta u orbitalnoj ravni u skladu sa lansiranjem iz Severne Koreje u vreme koje je Sever naveo.„Zaključujem da su objekti špijunski satelit i gornji stepen rakete“, rekao je on.
Međutim, ministar odbrane Južne Koreje Šin Von-sik rekao je da je Sever "preterao" rekavši da je Kim gledao slike američkih vojnih objekata na Guamu i da će satelit početi sa izviđanjem tek 1. decembra, u radio intervjuu u sredu. „Čak i ako uđe u normalnu orbitu, potrebno je dosta vremena da se izvrši normalno izviđanje. Kim Džong Un je bio toliko srećan što se činilo da je otišao malo predaleko.... Fotografisanje Guama ne može da se uradi prvog dana, ako imate bilo kakvo znanje o satelitima", rekao je Šin. Rekao je da će biti potrebno najmanje do vikenda da se utvrdi da li satelit funkcioniše.
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jel, u državnoj poseti Velikoj Britaniji, odobrio je suspenziju dela sporazuma sa Severnom Korejom. Jun je ranije vodio sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost sa ministrima i šefom obaveštajne službe putem video veze. Pakt između Severne i Južne Koreje, poznat kao Sveobuhvatni vojni sporazum i koji ima za cilj deeskalaciju tenzija između njih, potpisan je na samitu 2018. između tadašnjeg južnokorejskog predsednika Mun Džae Ina i severnog Kima.
Kritičari su rekli da je pakt oslabio sposobnost Južne Koreje da nadgleda severne granice u blizini granice dok je Severna Koreja prekršila sporazum. Južna Koreja je saopštila da suspenduje klauzulu u sporazumu i nastavlja vazdušni nadzor u blizini granice.
Pokazivanje sile
Američka podmornica na nuklearni pogon USS Santa Fe pristala je u južnokorejskoj luci u sredu, dan nakon što je nosač aviona Karl Vinson stigao u demonstraciji sile kao odgovor na nuklearne i raketne programe Severne Koreje. Tokom posete nosaču, južnokorejski ministar odbrane Šin Von-sik rekao je da su planirane pomorske vežbe sa Sjedinjenim Državama i Japanom da pokažu njihovu „snažnu volju“ da odgovore na bilo kakvu severnokorejsku provokaciju, saopštila je njegova kancelarija.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je Severnu Koreju da se u potpunosti pridržava rezolucija UN, koje zabranjuju njeno korišćenje tehnologije primenljive na programe balističkih projektila, rekao je portparol. Ministarstvo spoljnih poslova Kine, najbližeg saveznika Severne Koreje, pozvalo je sve strane da obezbede mir i stabilnost.
KCNA je saopštila da je satelit Malligiong-1 lansiran raketom Chollima-1 iz postrojenja za lansiranje satelita Sohae u 22:42. (13:42 GMT) u utorak i ušao u orbitu u 22:54. Severna Koreja je obavestila Japan o lansiranju satelita nakon dva neuspela pokušaja da ove godine stavi u orbitu ono što je nazvala špijunskim satelitima.
Veza sa Rusijom
Lansiranje u utorak bilo je prvo otkako se lider Kim susreo sa Vladimirom Putinom u ruskom svemirskom objektu u septembru, gde je ruski predsednik obećao da će pomoći Severu da izgradi satelite.
Južnokorejski zvaničnici rekli su da je lansiranje najverovatnije uključivalo rusku tehničku pomoć u okviru rastućeg partnerstva u kojem je Severna Koreja isporučila Rusiji milione artiljerijskih granata.
"Zar prvi i drugi pokušaj nisu propali zbog problema sa motorom? Ovog puta najveća karakteristika je uspeh motora... To pokazuje da Putinova ponuda da pomogne u avgustu nije bila pretvaranje", rekao je ministar odbrane Južne Koreje Šin.
Neki eksperti za rakete, međutim, rekli su da je prerano da ruska tehnička pomoć bude u potpunosti ugrađena u satelit ili raketu i da Rusija ne bi delila veoma osetljivu i zaštićenu tehnologiju.
„Ove konsultacije možda nisu bile dubinsko angažovanje u dizajnu, ali su verovatno bile usmerene na specifične izazovne aspekte u okviru planiranog dizajna Severne Koreje“, rekao je Hong Min, stručnjak za severno oružje u Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje.
Rusija i Severna Koreja su negirale sporazume o oružju, ali su obećale dublju saradnju. Lansiranje je došlo nešto više od nedelju dana pre nego što Južna Koreja planira da pošalje svoj prvi špijunski satelit u svemir na raketi kojom upravlja američka kompanija Space X.