U govoru na godišnjoj visokoj Generalnoj skupštini UN-a, Jun je rekao da bi takav scenario ugrozio mir i bezbednost ne samo Ukrajine već i Južne Koreje.
Jun je to komentarisao baš kada se severnokorejski lider Kim Džong Un vratio u Pjongjang sa jednonedeljnog putovanja u Rusiju u kojem su on i ruski predsednik Vladimir Putin obećali da će pojačati vojnu saradnju.
Nuklearni i raketni programi Severne Koreje nisu bili samo egzistencijalna pretnja Južnoj Koreji, već i ozbiljan izazov miru u indo-pacifičkom regionu i širom sveta, rekao je Jun.
„Paradoksalno je da bi stalni član Saveta bezbednosti UN, kome je poveren kao krajnji čuvar svetskog mira, vodio rat invazijom na drugu suverenu naciju i dobijao oružje i municiju od režima koji očigledno krši rezolucije Saveta bezbednosti UN“, rekao je on.
foto:wikipedia
Seul i Vašington su izrazili zabrinutost da bi Rusija mogla da pokušava da nabavi municiju od Severne Koreje kako bi dopunila zalihe koje su se smanjile kao rezultat njene invazije u Ukrajini, dok Pjongjang traži tehnološku pomoć za svoje nuklearne i raketne programe.
„Ako (Severna Koreja) stekne informacije i tehnologiju neophodne da unapredi svoje mogućnosti oružja za masovno uništenje u zamenu za podršku Rusiji konvencionalnim oružjem, sporazum će biti direktna provokacija, ugrožavajući mir i bezbednost ne samo Ukrajine, već i Republike Koreje. “, rekao je Ioon.
„Republika Koreja, zajedno sa svojim saveznicima i partnerima, neće stajati skrštenih ruku.
Sve aktivnosti koje pomažu severnokorejskim programima naoružanja zabranjene su rezolucijama Saveta bezbednosti UN, a Putin je rekao da Rusija, jedna od pet stalnih članica Saveta bezbednosti, „nikada ništa ne bi prekršila“.
Južnokorejski predsednički pomoćnik je to odbacio, rekavši da je Južna Koreja „gledala kako se odvijaju vojne transakcije nekoliko meseci pre samita” između Kima i Putina.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u sredu da Rusija želi da proširi veze sa Severnom Korejom u svim mogućim oblastima.
Glas javnosti