Taj potez će zemlji omogućiti da oko 10 odsto svojih potreba za električnom energijom obezbedi iz nuklearne energije, rekao je Kišida u četvrtak, prenosi Financial Times.
Da bi do toga došlo insistiraće se na bezbednosti, te je japanski premijer rekao da zemlji nedostaju prirodni resursi, i dodao da treba imati izbalansiranu kombinaciju različitih izvora energije.
Pre nuklearne nesreće u Fukušima Daiči 2011. godine, Japan je dobijao oko trećine svoje električne energije iz 54 nuklearna reaktora. Sada su samo četiri operativna, a 10 je dobilo odobrenje za ponovno pokretanje.
Nedostatak energije i ruska invazija na Ukrajinu ulili su nadu da će Japan moći da reši problem u svojoj energetskoj strategiji otkako je zatvorio nuklearne reaktore. Dok je javnost i dalje oprezna u vezi sa nuklearnom energijom iz bezbednosnih razloga, njihov stav se donekle promenio u svetlu promenljivih geopolitičkih dešavanja.
Prema anketi kompanije Nikkei u martu, 53 procenta ispitanika reklo je da bi podržalo ponovno pokretanje nuklearnih reaktora ako bi njihova bezbednost bila osigurana, što je najveći procenat od katastrofe 2011. godine.