Tokom sukoba Izraela i Palestinaca, na hiljade raketa ispaljeno je preko granične linije na obe strane, a ,,Gvozdena kupola" srušila je većinu onih koje su letele ka izraelskim gradovima. Međutim, taj PVO sistem je u jednom trenutku ,,bio zbunjen i oborio je dron izraelskih snaga", objavio je ,,Harec", a preneli su domaći i strani mediji.
To otvara pitanje, navodi taj izraelski list, da li je vojska Izraela u mogućnosti da učestvuje u dužem sukobu, a da ne naškodi sopstvenim snagama, preneo je Sputnjik, dodajući da je ,,Gvozdena kupola" oborila dron ,,Skajlark" koji izraelska vojska koristi za osmatranje i prikupljanje informacija.
Kako radi Gvozdena kupola
,,Gvozdena kupola” predstavlja jedan od najefikasnijih sistema protivvazdušne odbrane (PVO) na svetu koji već deset godina štiti Izrael od raketa kratkog dometa do 70 kilometara.
Naime, kada začuju sirene, koje označavaju da je Hamas ispalio projektile na njihovu zemlju, građani Izraela imaju svega 15 sekundi da potraže zaklon ukoliko žive u blizini pojasa Gaze. Ukoliko su, međutim, u drugim gradovima, poput Jerusalima, Tel Aviva, Haife… onda imaju na raspolaganju 90 sekundi da se sklone na neko bezbedno mesto.
Hamas je u ovom aktuelnom sukobu, ispaljivanjem više od hiljadu raketa za samo nekoliko dana na teritoriju Izraela praktično testirao ,,granice izdržljivosti” Gvozdene kupole, smatraju vojni stručnjaci.
Međutim, većina tih projektila je oborena jer ovaj PVO sistem deluje automatski, pošto bi čovek bio prespor da mora to ručno da radi kada prema Izraelu odjednom krene na desetine raketa.
Izraelske kompanije koje su razvile ,,Gvozdenu kupolu” - Rafael Advanced Defense Systems и Israel Aerospace Industries, tvrde da ovaj PVO system zaustavlja oko 90 procenata raketa kratkog dometa, međutim ima i drugih mišljenja stručnjaka da to baš i nije tako.
Kupola je životno osiguranje građana Izraela
Građani Izraela smatraju ,,Gvozdenu kupolu” za svoje životno osiguranje, što i nije čudno, jer je prema podacima izraelske armije do januara ove godine taj PVO system oborio najmanje 2.400 raketa od kojih bi svaka pala na naseljeno mesto da nije oborena. Poznato je da u toj zemlji postoji deset ovakvih PVO sistema, a mišljenja su da bi još tri bila dovoljna da se pokrije cela teritorija Izraela.
Kupola, naime, lansira odbrambenu raketu samo kada kontrolni centar i radar, koji se nalaze na kamionima, proračunaju da raketa leti ka nekom izraelskom gradu ili selu. Stručnjaci kažu da jedan ovakav pokretni raketni odbrambeni sistem može da zaštiti površinu od 150 kvadratnih kilometara, a istovremeno može da uoči šest neprijateljskih raketa. U blizini mobilnih radara uvek se nalaze četiri lansirne jedinice od kojih je svaka opremljena sa po 20 raketa dometa od 4 do 17 kilometara.
Izrael raspolaže i sa drugim PVO sistemima, kao što su ,,Davidova praćka” i ,,Strela” koje pokrivaju rakete srednjeg i dugog dometa.
Visoka cena jedne baterije Kupole – između 40 I 70 miliona dolara
Postoje i finansijski razlozi zbog kojih PVO system ,,Gvozdena kupola” obara samo one rakete koje su usmerene na naseljena mesta ili prema nekom važnom infrastrukturnom objektu. Jedna raketa navodno košta oko 50.000 američkih dolara, dok je cena jedne baterije Kupole između 40 i 70 miliona dolara. Razvoj ovog oružja pomogle su i SAD sa stotinama miliona dolara, pošto i same imaju interes da kupe bar dve takve ,,gvozdene” baterije.
Ideja o odbrambenom štitu nad Izraelom rođena još sredinom 90-tih godina prošlog veka
Ideja za stvaranje svojevrsnog odbrambenog štita nad Izraelom javila se još polovinom devedesetih godina prošlog veka kada je Hezbolah počeo da puca na njihovu teritoriju sa područja Libana. Do početka realizacije projekta ,,Gvozdena kupola” došlo je, međutim, tek 2004. godine, a prva Kupola postavljena je marta 2011. Na udaljenosti od oko 40 kilometara od Pojasa Gaze.
Brigadni general Deni Gold, koji je 2004. godine preuzeo rukovodstvo nad vojnim istraživanjima i razvojem odbrane Izraela, i koji je ,,odgovoran,, za postojanje Gvozdene kupole i drugih elemenata izraelskog odbrambenog štita, danas, međutim, upozorava da su se građani Izraela previše opustili i da se suviše oslanjaju na PVO.
Odbrana naše zemlje je zasnovana na kombinaciji Gvozdene kupole, obimnih obaveštajnih operacija, kao i sirena za uzbunjivanje građana pri čemu se ova tri nivoa uzajamno podržavaju. Ljudi, ipak ne bi trebalo da samo sede kod kuća i ne rade ništa po pitanju svoje bezbednosti očekujući da im je odbrambeni štit nad glavama dovoljan da ,,sve bez greške sredi", izjavio je jednom prilikom Gold.
(Glas Javnosti)