Astronautkinje Nase Jasmin Mogbeli i Loral OʼHara izgubile su torbu sa alatom dok su popravljale Međunarodnu svetsku stanicu u svemiru 1. novembra. Više od 20 dana astronomi iz različitih delova planete pokušavaju da uoče i uhvate savršen kadar bele i svetlucave torbe koja levitira već nedeljama, jer se – može videti dvogledom.
Kreće se veoma brzo
Ove nedelje, mogla se uočiti iz SAD i UK. Od 21. do 25. novembra, na nekoliko minuta se mogla uočiti na nebu kako promiče veoma brzo, preneo je Bi-Bi-Si.
Preciznije, u Velikoj Britaniji, torba sa alatom je bila vidljiva između 19.10 i 19.20 posle podne 22. novembra. Oni koji su gledali iz SAD, videli bi je tokom prve etape u sredu, 22. novembra kasno popodne – ali neki gledaoci su morali da sačekaju drugu etapu, nakon što sunce zađe, da bi je videli. Posmatrači u severnim državama SAD i u Kanadi imali su više sreće.
Sve je dalje od Međunarodne svemirske stanice
Što više vremena prolazi, veća je udaljenost između torbe sa alatom i Međunarodne svemirske stanice. Prema dr Dorenu Baskilu sa Univerziteta u Saseksu, „sada kada se torba odvojila od Međunarodne svemirske stanice, njena orbita se promenila u odnosu na nju. Tokom 20 dana otkako je torba slučajno puštena, ona se polako udaljila – i sada je nekih šest kilometara (3,7 milja) bliže Zemlji”.
‒ Ako ste u Evropi, na najboljem ste mestu da vidite torbu sa alatom ‒ kaže Baskil. To je zato što torba leti iznad kontinenta u sumrak, kada je tama lakše uočljiva.
Izgubljena prvog novembra, prvi je uočio Satoši Furukava
Japanski astronaut Satoši Furukava prvi je uočio torbu dok je preletala iznad planine Fudži.
– Tokom popravke, jedna torba sa alatom je izgubljena. Torba je uočena pomoću spoljnih kamera, ali će, pošto je procenjeno da ne predstavlja rizik po stanicu, najverovatnije ostati da „pluta” u svemiru i da se zajedno sa stanicom okreće oko Zemlje – naveli su iz Nase, preneo „Gardijan”.
Glas javnosti / O10S