Nakon više od decenije otpora planu prodaje, Grčka je vratila atinski – EYDAP i solunski vodovod i kanalizaciju EYATH pod direktnu državnu kontrolu.
Ispunivši predizborno obećanje premijera Kirijakosa Micotakisa, vlada je ponovo uspostavila direktnu kontrolu nad većinskim udelima u operaterima vodovoda i kanalizacije u dva najveća grada. Tim potezom je označena pobeda sindikalaca i organizacija za zaštitu ljudskog prava na pristup vodi koji su se borili da spreče privatizaciju preduzeća EYDAP u Atini i EYATH-a u Solunu.
Nakon što je Grčka upala u dužničku krizu, vlada je po dogovoru sa međunarodnim kreditorima krenula da planira delimičnu ili potpunu prodaju ove dve komunalne firme. Međutim, Državni savet, najviši upravni sud u zemlji, proglasio je već 2014. postupak privatizacije protivustavnim.
Vlada poseduje 61,3% EYDAP-a, 74% EYATH-a
Grčka je 2016. osnovala takozvani Superfund, a zvanično nacionalni i fond za rast (Growthfund – The National Fund of Greece). On je od tada kontrolisao kompanije i udele kompanija u javnom vlasništvu, uključujući EYDAP (61,3 odsto) i EYATH (74 procenta).
Inače, obe firme su listirane na Atinskoj berzi akcija. Veolia drži 5,5 odsto solunskog EYATH-a.
Državni savet, najviši upravni sud u Grčkoj, presudio je 2014. da bi privatizovanje dva najveća vodovoda bilo protivustavno.
Između ostalog, aktivisti i aktivistkinje su uspeli da se izbore da se u maju 2014. u Solunu održi neobavezujući referendum. Protiv prodaje EYATH-a se izjasnilo 98 odsto izašlih.
Voda neće biti privatizovana
- Voda neće biti privatizovana, ostaće javno dobro. Na kraju krajeva, nikada nismo planirali da je privatizujemo - izjavio je prošlog meseca direktor uprave Superfunda Grigoris Dimitrijadis.
Što se tiče ostatka Jugoistočne Evrope, treba pomenuti da su građanke i građani Slovenije u julu 2021. na referendumu odlučili da ponište Zakon o vodama kojeg je parlament izglasao četiri meseca ranije. Ova zemlja je pravo na vodu 2016. uvrstila u svoj ustav, prenosi N01S.