Holandski parlament usvojio je predlog dva zakona kojima se skraćuje privremeni boravak tražiocima azila u toj zemji i obustavlja izdavanje novih boravišnih dozvola.
Predlozi su u donjem domu usvojeni kasno sinoć nakon prepirki među poslanicima, od kojih deo smatra da će odredbe kriminalizovati pružanje pomoći migrantima bez dokumenata.
Zakon bi skratio privremeni boravak u Holandiji sa pet na tri godine, obustavio izdavanje novih dozvola za boravak na neodređeno vreme i ograničio spajanje porodica za ljude kojima je odobren azil.
Smatra se da bi zakon mogao da se odbije u gornjem domu parlamenta, čime bi se on vratio donjem domu.
Holandski Crveni krst procenjuje da u toj zemlji živi između 23.000 i 58.000 ljudi bez zvaničnog prava boravka, a preduzimanje oštrih mera za smanjenje njihovog broja je temelj koalicije koju predvodi poslanik Gert Vilders iz Partije slobode.
Koalicija, koju su činile četiri stranke sa izraženom antimigracionom politikom, raspala se u junu nakon 11 meseci na vlasti, a očekuje se da će migracije biti ključno pitanje pred prevremene izbore 29. oktobra.
Vilders je rasformirao koaliciju pod obrazloženjem da joj je trebalo previše vremena da preduzme mere za obuzdavanje migracija, a njegova Partija slobode trenutno ima tesnu prednost u istraživanjima javnog mnjenja nad koalicijom dve stranke levog centra.
Opozicioni poslanici iz redova demohrišćana povukli su podršku zakonu zbog zakasnelog amandmana kojim bi se kriminalizovale osobe koje žive u Holandiji bez važeće vize ili odluke o azilu, kao i osobe i organizacije koje im u tome pomažu.
Amandman je podneo član Vildersove stranke i usvojen je tesnom većinom.