Prema njegovim rečima, Rusija se povukla iz crnomorskog sporazuma o hrani u trenutku kada se svet suočava sa velikom prehrambenom nesigurnušću, ali to nije bilo dovoljno nego je i fizički uništila silose za žito i drugu infrastrukturu ukrajinskih luka iz kojih se izvoze žitarice.
Hil je istakao da je da se u Globalnom izveštaju o prehrambenoj krizi za 2023 procenjuje da je 258 miliona ljudi pogođeno akutnom prehramenom nesigurnošću i potrebna im je hitna pomoć iako Rusija tvrdi suprotno više od polovine prehrambenih proizvoda i dve trećine pšenice obuhvaćeno je Sporazumom.
Upravo zbog toga je ministar spoljnih poslova Kenije izlazak Rusije iz sporazuma nazvao „nožem u leđima“, dodao je Hil.
Dok sa jedne strane Rusija blokira isporuke iz Ukrajine, istovremeno slobodno prodaje rekorne količine svojih žitarica, a UN su olakšale izvoz hrane iz Rusije u saradnji sa privatnim sektorom, kao i sa SAD, EU i Ujedinenim Kraljevstvom, da bi umirili eventualne optužbe, a naše zemlje su objavile smernice za izuzeće ruskog izvoza hrane i đubriva iz sankcija, objasnio je Hil.
Američki diplomata je podsetio da SAD nisu nametnule sankcije na izvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda zbog naše privrenosti globalnoj prehrambenoj sigurnosti.
Glas javnosti/F03S