U tužbi, podnetoj američkom Okružnom sudu u Montgomeriju u Alabami, biće zahtevano od kompanija i da se odreknu bilo kakvog profita u vezi sa korišćenjem dečijeg rada, preneo je Rojters.
Agencija je još pre dve godine izvestila da su deca, neka od njih imala su 12 godina, radila za filijalu kompanije Hjundai i dobavljače delova u pomenutoj južnoj američkoj saveznoj državi.
Odeljenje za rad navelo je tri kompanije kao tužene, pored Hjundajive fabrike u Alabami i dobavljača auto-delova SMART, i firmu za zapošljavanje zbog zlupotrebe rada deteta od 13 godina.
Tada je otkriveno da je jedno dete radilo do 50 do 60 sati nedeljno na montažnoj traci.
-Kompanija ne može da izbegne odgovornost tako što okrivljuje dobavljače ili firme koje zapošljavaju osoblje za kršenje zakona o radu dece, kada su one zapravo i same poslodavci- rekla je advokat za radne odnose Sima Nanda.
U istraživanju koja je trajala 18 meseci, Rojters je saznao za maloletne radnike u fabrici Hjundajevog dobavljača SMART u Luvernu u Alabami, nakon što je nakratko nestalo dete migranta iz Gvatemale u februaru 2022. godine iz porodične kuće u Alabami.
Devojčica i njena dva brata, koji su tada imali 12 i 15 godina, radili su u fabrici i nisu išli u školu, navode ljudi upoznati sa time, a prenosi agencija.
Dok još traje istraga o ovim slučajevima eksploatacije, pojedine savezne države SAD pripremaju propise koji će omogućiti veće radno angažovanje tinejdžera.
Zakonodavci u Viskonsinu, Ohaju, Džu Džersiju, Nju Hempširu i Ajovi aktivno razmatraju ublažavanje postojećih zakona o dečjem radu kako bi se rešio nedostatak radne snage, koji utiče na porast plata i povećanje inflacije. Organizacije za zaštitu dece veoma su zabrinute zbog ovog trenda, jer se novim lokalnim zakonima otvara put da maloletnici ubuduće obavljaju poslove neprimerene njihovom uzrastu, kao što su oni u lokalima u kojima se služe alkoholna pića.
-Posledice ovih izmena zakona su potencijalno katastrofalne. Ne možete nedostatak radne snage rešavati preko leđa tinejdžera-kaže za agenciju AP Rid Maki, direktor Koalicije protiv dečjeg rada.
Prema izveštaju američkog Instituta za ekonomsku politiku, u poslednje dve godine članovi lokalnih parlamenata, uglavnom iz redova republikanaca, u 10 saveznih država predložili su ublažavanje zakona o dečjem radu. U Viskonsinu se gura propis koji će omogućiti 14-godišnjacima da poslužuju alkohol u barovima i restoranima. Ako taj lokalni zakon bude prošao, ova država će imati najnižu starosnu granicu u SAD za radno angažovanje, upozorava Nacionalni institut koji se bavi problemom alkoholizma.
Zakonodavna skupština Ohaja na putu je da usvoji zakon koji omogućava učenicima da tokom školske godine, uz saglasnost roditelja, mogu da rade uveče do 21 sat, što ne dozvoljava sadašnji savezni propis. Prema Zakonu o pravednim standardima rada, učenici tokom školske godine mogu da rade samo do 19 časova. Kongres je još 1938. godine usvojio taj zakon kako bi sprečio da deca budu izložena opasnim uslovima i zloupotrebama u rudnicima, fabrikama i na farmama.
Republikanska guvernerka Arkanzasa Sara Hakabi Sanders potpisala je u martu zakon kojim su ukinute dozvole koje su od poslodavaca zahtevale da pre zapošljavanja tinejdžera provere starost deteta i da li imaju saglasnost roditelja.
-Nema razloga zašto bi bilo ko morao da dobije vladinu dozvolu da dobije posao-rekla je u Predstavničkom domu republikanska predstavnica iz Arkanzasa Rebeka Berks, koja je sponzorisala nacrt zakona o ukidanju dozvola za rad dece, dodajući da se time ukida nepotrebna birokratska procedura.
Glas javnosti /B10S