Gir je Dalaj Lami, kako navodi BBC, čestitao rođendan uz zagrljaje i poruku da Dalaj Lama predstavlja suštu nesebičnost.
Indijski premijer Narendra Modi uputio mu je rođendanske čestitke u nedelju, nazvavši ga „trajnim simbolom ljubavi, saosećanja, strpljenja i moralne discipline“.
Bivši predsednik SAD Barak Obama takođe je poslao čestitke, nazvavši ga „najmlađim 90-godišnjakom koga poznaje“ i zahvaljujući mu na prijateljstvu.
Današnja svečanost označava kulminaciju nedelje molitvi za dug život koja je počela u ponedeljak, usklađena sa njegovim rođendanom po tibetanskom lunarnom kalendaru.
Tokom proslave, Dalaj Lama je uverio sledbenike u svoje „odlično fizičko stanje“ i rekao da će živeti još 40 godina - do 130 - dve decenije duže od svog prethodnog predviđanja.
Iako je rekao da obično izbegava proslave rođendana, Dalaj Lama je zahvalio sledbenicima što su iskoristili priliku da razmisle o duševnom miru i saosećanju, a tom prilikom je nazvao sebe „jednostavnim budističkim monahom“ i rekao da ne žali ni za čim kada se osvrne na svoj 90-godišnji život.
„Iako je važno raditi na materijalnom razvoju, od vitalnog je značaja fokusirati se na postizanje duševnog mira negovanjem dobrog srca i saosećanjem, ne samo prema bliskima i dragima, već prema svima“, rekao je u svojoj rođendanskoj poruci.
Ove nedelje, Dalaj Lama je potvrdio planove za svog naslednika, okončavajući dugogodišnje spekulacije o tome da li će 600 godina stara institucija nestati sa njim.
Prema tibetanskoj budističkoj tradiciji, Dalaj Lama se reinkarnira nakon smrti, što je proces duboko ukorenjen u duhovnim običajima, a ne u političkom autoritetu.
Dalaj Lama, koji živi u egzilu od bekstva od kineske vlasti 1959. godine, ranije je rekao da će se njegova reinkarnacija dogoditi u „slobodnom svetu“, odnosno van Kine, što Peking doživljava kao separatizam odbacujući njegovo ovlašćenje da odredi naslednika.
Kineski zvaničnici insistiraju na tome da svako nasleđivanje mora biti u skladu sa kineskim zakonima, verskim ritualima i istorijskim konvencijama, i da ga na kraju mora odobriti vlada u Pekingu.
Glas javnosti/ T02S