Hiljade Palestinaca ubijenih u izraelskim napadima u Gazi od 7. oktobra 2023. godine, i dalje su neidentifikovani zbog nedostatka opreme za testiranje DNK.
U napadima je ubijeno više od 51.000 Palestinaca, a mnoge žrtve su još uvek zakopane pod ruševinama ili u privremenim grobnicama u blizini bolnica, parkova ili na drugim otvorenim područjima.
U izveštaju organizacije "Lekari bez granica" (MSF) objavljenom 16. aprila navedeno je da je "Gaza postala masovna grobnica za Palestince i one koji im priskaču u pomoć", prenosi Anadolija.
Navodi se da je izraelska blokada učinila napore identifikacije tela gotovo nemogućim.
Neidentifikovani posmrtni ostaci otkriveni su u mrtvačnici bolnice Al Šifa u severnoj Gazi, koja je bila van funkcije zbog izraelskih napada i racija, ali je ponovo počela da pruža usluge sa 25 posto kapaciteta nakon delimičnih popravki.
Lekari nisu u mogućnosti da identifikuju tela nagomilana u bolničkoj mrtvačnici jer nemaju opremu za DNK testiranje.
Porodice mesecima čekaju na vesti o sudbini njihovih najmilijih jer hiljade tela čeka na identifikaciju.
Dr Imad Šehadeh, forenzički stručnjak u bolnici Al-Šifa, objasnio je za agenciju Anadolija da se medicinsko osoblje mora oslanjati na osnovne tehnike poput merenja kostiju, stomatoloških pregleda i pregleda ličnih stvari zbog nedostatka odgovarajuće opreme.
Prema rečima Šehadeha, ograničenja Izraela blokirala su ulazak uređaja za DNK testiranje i neophodnih zaliha, dok se Gaza takođe suočava s nedostatkom obučenog forenzičkog osoblja.
"Broj je ogroman. Ima na hiljade neidentifikovanih tela. Trudimo se da ih identifikujemo koliko god možemo. Pri tome moramo pribeći vrlo primitivnim metodama. Merimo dužinu kostiju, proveravamo zube, pregledavamo odeću ili lične stvari poput prstenja, ključeva i satova i pokušavamo da uporedimo mere koje imamo od porodica", pojasnio je.
Neki posmrtni ostaci su bili u skladištu mesecima i ostale su samo kosti dok se meko tkivo raspada.
"Ponekad možemo utvrditi da li je telo muško ili žensko i proceniti njegovu približnu starost, ali to nije dovoljno. Odlučujući faktor je DNK testiranje", rekao je Šehadeh, navodeći da imaju posmrtne ostatke osoba koje su mrtve već šest godina.
"Uspeli smo da identifikujemo samo 10 od 450 tela koje imamo do sada. Broj se povećava. Ovo je problem sa kojim se suočavamo godinama, ali je još više porastao nakon izraelskih napada", dodao je.
Napominje da, iako medicinski timovi ponekad mogu odrediti približnu starost ili pol, takve metode ne pružaju tačnu identifikaciju.
Glas javnosti /U01S