U više američkih gradova nakon predsedničkih izbora došlo je do protesta pristalica i republikanaca i demokrata, koji zahtevaju da se glasanje zaustavi, odnosno pozivaju zvaničnike da "prebroje svaki glas".
U Njujorku su hiljade demonstranata prodefilovale pored luksuznih prodavnica na Petoj aveniji Menhetna, dok predsednička trka i dalje traje, a glasački listići se broje u ključnim državama.
The push is on in Portlandpic.twitter.com/EZJr1LSjKx
— After Action Report (@after_theaction) November 5, 2020
Protesti u Njujorku su pretežno mirni ali je povremeno dolazilo do napetosti i uzavrelih emocija.
Snage reda prijavile su "veliku štetu" u Portlandu, gde je pozvana nacionalna grada da interveniše, a haos je zavladao i u delovima Mičigena, ključne države u izbornoj trci. Slični protesti održani su u najmanje šest gradova, uključujući Los Anđeles, Sijetl, Hjuston, Pitsburg, Mineapolis i San Dijego.
Demonstranti su se okupili ispred gradske kuće u Dalasu u Teksasu. U Čikagu su demonstranti zahtevajući potpuno prebrojavanje prodefilovali centrom grada i ulicom koja gleda na Tramp kulu.
Mnoge od ovih događaja organizovale su lokalne grupe povezane sa koalicijom lokalnih organizacija i sindikata "Zaštitite rezultate".
Demonstracije su usledile kada je Donald Tramp zapretio da će se "tužbama dokopati predsedničkog mesta", pokrenuvši juče zahteve za zaustavljanje prebrojavanja glasova u tri kolebljive države.
Nije jasno da li će se izborni rezultat promeniti.
I u Mičigenu su prodemokratski demonstranti marširali zahtevajući da zvaničnici dovrše prebrojavanje glasova, dok su Trampove pristalice u Detroitu okupljene ispred TCF centra i unutar predvorja, sa policajcima postrojenim da ih spreče da uđu u prostor za brojanje skandirale "Zaustavite prebrojavanje!" i "Zaustavite glasanje!".
U Feniksu u Arizoni, pro-Trampovi demonstranti, od kojih su neki bili naoružani, okupili su se ispred glavnog grada države zahtevajući suprotno, budući da je sa brojanjem glasova, Džo Bajden je smanjio vođstvo u državi. Bajden je u Arizoni imao prednost od oko 79.000 birača, a ostalo je 515.000 neprebrojanih glasova.
Prethodno je republikanski izborni štab podneo tužbu u pokušaju da zaustavi prebrojavanje zahtevajući od državnog sekretara Demokratske države Mičigen da dozvoli više posmatrača. Policija je uhapsila desetine demonstranata u Mineapolisu koji su zahtevali akciju po nizu pitanja. Demonstracije su navodno planirane pre izbora u utorak.
Bilo je hapšenja i u Los Anđelesu i u Portlandu u državi Oregon. Generalni državni tužilac u Mičigenu, Dana Nesel, Demokrata, insistirala je na tome da su obe stranke i javnost dobili pristup prebrojavanju podataka „koristeći čvrst sistem provera i ravnoteže kako bi se osiguralo da se svi listići broje pošteno i tačno“.
Produženo prebrojavanje ovogodišnjeg „mora“ glasova koji su pristigli poštom podiglo je strah od masovnih građanskih nemira, ali do sada se taj scenario nije ostvario.
U utorak uveče, raštrkani protesti izbili su nakon završetka glasanja, protežući se od Vašingtona do Sijetla, ali nije bilo značajnijeg nasilja.
(Glas javnosti)